Топ Новости

Меѓународна акција по падините на Пајак планина

  • Понеделник, Апр 08 2019

26 планинари од Гевгелија, Скопје, Неготино, Куманово и од Холандија во организација на ЗСПК „Кожуф“ викендов реализираа искачување по висините на Пајак планина во Грција

 

 

26 планинари од Гевгелија, Скопје, Неготино, Куманово и од Холандија во организација на ЗСПК „Кожуф“ викендов реализираа искачување по висините на Пајак планина во Грција.
Планинарите од гевгелиски „Кожув“ со ова ја реализираа 16-та по ред акција од нивниот годинешен план на активности.

Акцијата започна од водопад Скра, кој се наоѓа во пазувите на Пајак планина на 450 метри надморска височина, и со својот тек го создава малото езерце Емералд. Водопадот го носи името на селото Скра (Љумница) кое е во негова непосредна близина. Постарите жители знаат дека овој дел од Пајак планина спаѓа во некогашната област позната како Бојмија, во која припаѓала и Гевгелија, а која денеска припаѓа на општина Пајонија од Кукушкиот округ.
По разгледување на водопадот и неговите убавини планинарите продолжија по патеката кон својата цел с.Горна Ливадија.- „Патеката се движеше по букова и дабова шума па еден по еден во колона планинарите се движеа кон својата цел. Финишот во селото Голема Ливадија беше прославен со планинарски одмор за враќање проследен со дружба. Гостите кои ни се придружија во акцијата на Пајак своето задоволство го искажаа со намера и во иднина повторно да ни' се придружат на некоја следна акција во организација на ЗПСК „КОЖУФ“ Гевгелија“, изјави претседателот на клубот, Ристо Каркалашев.

Должината на рекреативната планинска убавина низ Пајак изнесуваше 16 километри кои планинарите ги пропешачија спремно, совладувајќи висинска разлика од 1.178 метри.
Водич на акцијата беше Каркалашев Ристо, лиценциран за вакви планински траси.Викендов кој следува на 14-ти април членовите на ЗСПК „Кожув“ ја подготвуваат првата републичка акција од нивниот годинашен акционен календар на активности - традиционалниот марш „Перо Илиевски“. Истата има своја 25 годишна историја, а годинава се организира по 26-ти пат и се одвива по вообичаените патеки на Кожуф и кожуфските села Конско и Ума. Враќањето е преку местото Лековита вода. Вкупната должинска траса на патеката на маршот е 12,5 км. Поаѓање во недела во 7:30 часот од пред Спортската сала Гевгелија, а враѓање во 17 часот од локалитетот Лековита чешма кон Гевгелија.

Заедно со поканата да им се придружат љубителите на природата, организаторите од ЗСПК „Кожуф“ ги упатуваат граѓаните и соодветно да со подготват за престојот низ висините на Кожуф. (Линк за термин и место на поаѓање, неопходна опрема и распоред на активности за традиционалниот планинарски марш „Перо Илиевски 2019).

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.