Топ Новости

Селективен камп за репрезентативки во Дојран

Понеделник, 11 Февруари 2019

Во тек е репрезентативно селективниот камп за фудбалерки од У-13 и У-15 на терените на „Истатов“ во Нов во Дојран

 

 

На терените на Спортскиот рекреативен комплекс „Истатов“ во Нов Дојран деновиве се одвива третиот по ред зимски селективен камп за девојки фудбалерки, можни членки на женската фудбалска репрезентација на Македонија.
Селективен камп за фудбалерки-репрезентативки е до У-13 и У-15 години, односно генерација 2004-2008 година. На овој краток собир учествуваа вкупно 40 повикани фудбалерки од сите екипи во Македонија и ова за нив претставува подготовка за влез во репрезентативниот дрес. Кампот започна минатиот четврток на ден 07.02.2019 и трае една недела, се' до 13.02.2019 година.

На собирот се повикани голем број на надежни и талентирани фудбалерки кои во иднина треба да го градат ликот на сениорската женска репрезентација. Моментално на тренинг турите и селективниот избор пред будното селекторско око на Д. Димитров се повикани околу 40 фудбалерки, а тренинзите е одвиваат во спортската сала и на отворените фудбалски терени во комплексот СРЦ и хотел „Истатов“.

Координатор и предводник на овој репрезентативен мини камп е Добрислав Димовски, а му помагаат тренерите: Росица Костова, Бојана Иванова, Александра Ристовска, Катерина Милевска, Зоран Златановски и Јовица Блажевски.

Меѓу тренерите е и нашата некогашна репрезентативка Иванова Бојана од Миравци. Таа е лиценциран тренер со А и Б диплома на УЕФА, актуелен тренер на Женскиот фудбалски клуб „Миравци' од Миравци и раководител и тренер на истоимената Фудбалка школа во Миравци каде членуваат тренираат и се подготвуват за игра 60 дечиња (20 девојчиња и 40 машки) на возраст од 11 до 14 години.
Таа вели дека изборот на репрезентативките треба да биде конечен годинава.

 

Last modified on Понеделник, 11 Февруари 2019 - 21:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почина музичарот Александар Попов (1933-2019)

Денеска попладне во 86-та година од животот почина познатиот музичар, музички

Повеќе

Бенефициите на поранешните претседатели на тапет кај ДКСК

Антикорупциска денеска побара „Да се раскине договорот за канцеларите на Иванов

Повеќе

Почна внатрешно уредување на реновираните блокови В и Г во студентскиот дом

Пред почетокот на студентската година, од Државниот студентски центар преку

Повеќе

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.