Топ Новости

Роналдо ја пронајде жената која во детството му давала бесплатни сендвичи

Петок, 20 Септември 2019

Сега е ѕвезда, а додека бил во фудбалската академија „Спортинг“ гладувал, па три жени кои работеле во „Мекдоналдс“ нему и на другите мали фудбалери им давале вечерта, пред затварањето на ресторанот, бесплатни сендвичи.

Кристијан Роналдо во разговор со новинарот Пирс Морган, го дде своето најдобро интервју во животот, раскажувајќи неколку интересни моменти од својот живот.

Роналдо зборувал за својот татко кој починал од последици од алкохолизам, раскажувал за тоа како за малку не преминал во Арсенал и уште многу други анегдоти. Но најинтересен момент од интервјуто бил расказ од детството кога бил во академијата на Спортинг.

Кристијано ден-денес се сеќава дека понекогаш навечер биле гладни, а мензата во интернатот била затворена, па често се случувало да отидат до задната врата од Мекдоналдс кој им бил тука преку улица.

Роналдо памети дека на смена имало три девојки од кои едната се викала Една. Девојките им давале останати сендвичи на малите фудбалери на Спортинг.

- „Се обидов да ги најдам, зборував со луѓе во Португалија, но досега не ми успеа. А тој Мекдоналдс е затворен таму. Се надевам дека ова интервју ќе ми помогне да ги најдам. Многу би бил среќен кога би ги нашол. Сакам да ги поканам сите во Торино или Лисабон на вечера. Сакам да им вратам за се што направија. Никогаш нема да заборавам што правеа за мене и многу го ценам тоа. Не може да замислите колку ми значеше тогаш“, искрено кажува Кристијано за деновите од детството кога бил сам преку стотици километри далеку од дома.

После ова интервју во Португалија се огласила една од девојките која работела во Мекдоналдсот близу интернатот на Спортинг. Се вика Паула Лека:
- „Доаѓаа секој ден. Откако затворавме ако останеше некој бургер, менаџерот ни дозволуваше да им ги даваме на дечињата. Еден од нив беше Кристијано Роналдо и тој беше најсрамежлив од сите“, се сеќава Паула во интервју за радиостаницата Renascenca.

Интересно, синот на Паула не верувал во тоа дека мајка му на времето му давала храна на Кристијано. А мажот и тврди дека е вистина: во тоа време веќе биле земени и тој ја собирал од работа и гледал кога децата чекаат сендвичи.

Паула ја прифатила понудата на Роналдо да оди на ручек во Лисабон или во Торино заедно со другите две девојки. Таа вели дека претходно молчела зошто не сакала да прави шоу од тоа.

„Ако ме викне во ресторан, секако дека ќе прифатам. Сакам да му се заблагодарам за топлите зборови и спомени од тоа време. Ништо повеќе не очекувам“, рекла Паула.

Емотивен момент од интервјуто беше и кога британскиот новинар му покажал снимка од татко му која Кристијано никогаш не ја видел.

Last modified on Петок, 20 Септември 2019 - 13:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.