Топ Новости

ВИДЕО: Кожуф со седма победа во ВМФЛ

Понеделник, 28 Октомври 2019

Со саботната седма по ред сезонска победа во Источното дерби од Втората Македонска Фудбалска Лига, гевгелиски „Кожуф“ се искачи на првото место од табелата со 23 бода.
Најзаслужен за победата над „Тиквеш“ на гостински терен беше Зумровски кој од слободен удар упатен прецизно во мрежата на „Тиквеш“ го матира домаќинскиот тим со гол еднаков по квалитет на европските фудбалски натпревари. Ова беше единстениот гол на натпреварот, но доволен за победничките бодови на кожувци.

Ова беше ладен туш за тиквешките фудбалери кои по фантастичниот старт и неколкуте победи во низа, викендов прокнижија нов неуспех во ВМФЛ-Исток, откако не успеаја да го искористат домашниот терен и минимално загубија од тимот на Кожуф со 0-1.

За кавадарчани ова беше трет кикс во низа, по поразот од Беласица и ремито со Победа, додека Кожуф бргу го заборави болниот пораз од Брагалница во претходното коло и ја запиша седмата овосезонска победа.

Погледнете ја од видеото извонредната изведба на слободниот удар од младиот Ники Зумровски - човекот на одлуката за гевгелискиот тим, кој во 24-та минута од мечот со прекрасен погодок од слободен удар ја стресе домашната мрежа и погоди за голема победа на својата екипа.

По вчерашниот пораз од Кожуф со 0-1, тренерот Љупчо Димитковски (ФК „Тиквеш“) поднел оставка, но неизвесно е дали управата ќе му ја прифати. Вчера непознати сторители во знак на незадоволство од резултатте на овој клуб ги исекле металните стативи на стадионот „Тиквеш“ во Кавадарци.


Last modified on Понеделник, 28 Октомври 2019 - 03:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.