Топ Новости

Златен пехар и медали за ФК „ЏОКЕР“ од Фурка на турнир во Грција

Понеделник, 28 Октомври 2019

Пет натпревари, пет победи, 17 постигнати гола, само еден примен гол и златен пехар - тоа е постигнувањето на младите фудбалери на ФК „Џокер“ од Фурка, општина Дојран на турнирот „Golden Cup“ што се одржа викендов во Грција, во местото Агиа Триада.

Екипата која е во состав од дечиња родени 2007-та година, од место каде не постои стадион, туку селко игралиште, уште првиот ден од турнирот се наметна како фаворит извојувајќи три победи по ред, без ниту еден гол во мрежата на „Џокер“. Беа поразени нивните врсници од „Арис“ со 2:0 потоа екипата на „Аполон“ со 4:0, а домаќинскиот состав „Ахилеадис Триандрис“ на домашен терен го поразиле со 3:0. Девет гола, три победи, и празна мрежа од противничките напаѓачи биле доволни аргументи јуниорите од „Џокер“ Фурка да се наметнат како сериозни фаворити за финалето.
Стрелци на головите во првиот натпреварувачки ден биле: Филип Зајков (со три погодоци), Ристе Миленковиќ (2), Милан Миленковиќ (1), Илија Иванов (1), Михаил Митрески (1) и Гоце Петрески (1). Голманот Никола Илиев со 4 успешни интервенции ги пореметил шансите на противниците за бодовен резултат.

Во неделното полуфинале „Џокер“ за противник ја имаше екипата на „Pigassos Florinas“ која ја декласираше со четири постигнати гола и нитуеден примен (0:4).
Убедливите финалисти на „Џокер“ за противник во дуелот за победничкиот пехар го имаа тимот на „APOLLON 2 team“. И нему му испратија четири гола во мрежата, а примија само еден. Со финалниот резултат 1:4 за „Џокер“ подмладокот од фудбалска Фурка стана победник на „Golden Cup Greece 2019“ и носител на Златниот победнички пехар. Сите 17 млади фудбалери добија и златни медали за својата заслужена победа на теренот.

Турнирот се одржа на 26 и 27 октомври во „Planetfc Sports Center“ Тhessalonik.

Честитки!


Last modified on Понеделник, 28 Октомври 2019 - 13:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.