Македонија го победи Косово со 2:1

Четврток, 08 Октомври 2020

Македонската фудбалска репрезентација избори место во финалето од плеј-офот за пласман на ЕП преку Лигата на нации.

Репрезентативците вечерва славеа над Косово со 2-1 и ќе играат против Грузија на 12 ноември во Тбилиси во финалето, а победникот ќе се пласира на Европското првенство.

Натпреварот на Арената Тодор Проески во Скопје почна одлично за македонската репрезентација. Во 16-та минута е постигнат првиот погодок со помош на Кололи кој несреќно даде автогол за Косово, додека интервенираше по шутот на Ристовски. Гостите во 29-та минута стигнаа до 1-1 преку Хадерѓонај. Но, Македонија брзо се врати во предност. После центаршутот на Барди во 33-та минута, Велковски со глава ја погоди мрежата на Косово и го постигна конечниотрезултат од за 2-1.

Македонија ќе ѝ гостува на Грузија во Тбилиси на 12 ноември. Победникот во дуелот ќе обезбеди пласман на Европското првенство, што од оваа година беше префрлено во 2021.

Last modified on Четврток, 08 Октомври 2020 - 23:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.