Топ Новости >

Кристијан Роналдо - најдобар фудбалер на годината

  • Понеделник, Окт 23 2017

{flike}


„The Best“ наградата за најдобар играч која ја доделува ФИФА за 2017 година, повторно му припадна на мега – ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо. Португалецот собра повеќе гласови од конкурентите Лионел Меси од Барселона и најскапиот фудбалер, Нејмар. Роналдо сосема заслужено ја освојува оваа престижна награда, веќе втора година во низа, поради успесите со „кралскиот тим“, и сега се изедначува по бројот на награди со Меси, двајцата имаат по пет.

„Им благодарам за сите кои го дадоа својот глас за мене, сметам дека Меси и Нејмар исто така заслужуваат да се на ова место. Мило ми е што фудбалските „оскари“ се во Англија за прв пат, а јас втора година во низа ја освојувам оваа награда. Им благодарам на фановите за поддршката низ сите овие години поминати заедно со „кралското“ семејство“, изјави Роналдо.

Роналдо исто така по 11. пат се најде на подиумот меѓу најдобрите единаесет, заедно со соиграчите од тимот, Марсело, Серхио Рамос, Лука Модриќ и Тони Крос. Покрај петмината на Реал, во идеалниот тим беа одбрани и Леонардо Бонучи, Дани Алвеш, Андрес Иниеста, Лионел Меси, Нејмар, и секако најдобриот голман за оваа година, Џиџи Буфон.

Наградата за најдобар голман за 2017 година оди кај Џанлуиџи Буфон. Чуварот на мрежата на Јувентус игра на високо ниво и во својата 39. година. Минатата сезона ја предводеше „старата дама“ до финалето на Лигата на шампиони, како и шетата титула во низа во Серија А.

Најдобар тренер според ФИФА  за 2017 година е францускиот стратег на Реал Мадрид, Зинедин Зидан. Екс-фудбалерот на „кралевите“ во улога на предводник од клупа го однесе тимот до одбрана на европскиот трофеј, и до самиот врв на Шпанија по пет години пауза, па сосема заслужено ја добива наградата за најдоабр стратег пред  тренерот на Јувентус, Максимилијано Алегри и менаџерот на Челси, Антонио Конте.

Зинедин Зидан со овогодинешната награда „The Best“ ја испишува историјата, зошто четири пати ја добива наградата на ФИФА , и тоа три пати како играч и сега како тренер на кралевите.


Франција е новиот светски фудбалски шампион

Сребро за Хрватска  и титула најдобар фудбалер на СП во Русија 2018 за Модриќ

Повеќе

Ѓоковиќ го „збриша“ Андерсон за четврта титула на Вимблдон

Ова е 13-та титула за Ѓоковиќ, но важно е што се враќа победничката игра на српскиот ас на тениските терени после година ипол борба со повредите

Повеќе

Спортска недела

Денес љубителите на спортот ги чека исполнет ден резервиран за две финалиња

Повеќе

Епска победа на Ѓоковиќ над Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира за финалето на Грен слемот на Вимблдон, по пауза од две години

Повеќе

Полуфиналниот меч Ѓоковиќ–Надал продолжува денеска

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има предност во дуелот со Рафаел Надал со 2:1 во сетови

Повеќе

ФК „Кожуф“ засилен со тројца нови фудбалери

Гевгелискиот фудбалски клуб „Кожуф“ во пресрет на новата сезона се засили со тројца нови фудбалери

Повеќе

Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Повеќе

Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Потег за почит на францускиот репрезентативец

Повеќе

Франција првиот финалист

Со победата над Белгија од 1 - 0, Франција е првиот финалист на Светското првенство

Повеќе

ВИДЕО: Бразилските репрезентативци каменувани во Бразил

Бразилските навивачи со камења и јајца ги пречекаа своите фудбалери од Светското првенство

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

Граѓанска прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“

Владата на Република Македонија во сабота на 14 јули во 15 градови организира прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“. И Гевгелија е дел од прославата

Повеќе

НАТО ја покани Македонија да почне преговори!

ВИДЕО: Гевералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг - прес конференцијата денес во Брисел

Повеќе

Приклучувањето на новиот цевковод одложено за недела

Закажан петипол часовен застој во водоснабдувањето за недела 15 јули за Гевгелија, Мрзенци, Блокотехна и Негорски Бањи

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.