Топ Новости >

Атлетико Мадрид и со играч помалку непоразен во Лондон

  • Четврток, Апр 26 2018

{flike}


Атлетико Мадрид остана непоразен на гостувањето на „Емирати“, играјќи 1-1 против Арсенал во првиот полуфинален натпревар од Лигата на Европа.
Иако со десетмина играчи играа цели 80 минути, поради исклучувањето на Шиме Врсљако, избраниците на Диего Симеоне, кој исто така беше испратен на трибините, успеаја да стигнат до реми со голот на Антоан Гризман во 82-та минута од мечот. Тој искористи една грешка на одбраната на Арсенал и во противнапад ја погоди мрежата на Оспина.

Арсенал имаше доминација на овој меч, со оглед и на предноста од играч повеќе, а поведе со голот на Александре Лаказет во 61-та минута од дуелот. 
Овој резултат 1:1 дефинитивно претставува голем за избраниците на тренерот Диего Симеоне пред реваншот кој е закажан за 3. мај од 21:05 ч. на „Ванда Метролитано“.

Вечерва се играа првите натпревари од полуфиналето на Лига Европа. 
Олимпик Марсеј обезбеди предност од 2-0 против Салцбург во втората полуфинална пресметка од Лигата на Европа. Флориан Товин во 15-та минута го доведе францускиот тим во водство, а во вториот дел и Клинтон Н’јие се запиша меѓу стрелците за убава предност пред реваншот во Австрија.

Следуваат видео снимки од головите на Атлетико и Арсенал.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.