Хрватска во финале на СП 2018 со Франција

Среда, 11 Јули 2018

Со победа над Англија со 2:1 вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018

Со победа над Англија вечерва хрватската репрезентација се пласираше во финелето на Светското првенство во фудбал, во Русија 2018.

Со драматичен почеток, гол на англискиот шутер Киеран Трипер во 5-та минута, англичаните тргнаа во водство. Но забрефтаните коцкести по краткотрајниот шок тргнаа во напади на голот на противникот и остварија уште два погодока Иван Перишиќ во 68-та минута и  Марио Манџукиќ во 109-та минута, по одиграните продолжетоци од 2 х 15 минути заради нерешениот резултат од 1:1 во регуларното време од натпреварот.

Публиката на стадионот во Русија видно навиваше за хрватите. Тоа е новата национална постава која после 20 години е на пат да ја повтори репрезентативната титула, носители на трофејот од СП, бронзен медал на Светското првенство во Франција со победа од 2:1 над репрезентацијата на Холандија. Хрватите годинава се дури за едно скалило погоре од пред рекордната две декади, со шанса да бидат носители на трофејот, или второпласирана репрезентација на СП 2018.

За тоа ќе им треба уште една уверлива игра како вечерашнава, со победа од 2:1 над репрезентатцијата на трофејната Англија.

Хрватите беа поактивни на теренот Лужники вечерва со 22 шутирања кон голот, наспроти 11 на англичаните, со 56% поседување на топката, само еден офсајд и осум корнери.

Финалето е во Москва, на стадионот Лужники, на 15 јули со почеток во 17 часот кога ќе го дознаеме носителот на големиот пехар на СП 2018.
Пред тоа во сабота на 14 јули со почеток во 16 часот, на стадионот во Сант Петерсбург за пласман на трето место ќе се натпреваруваат поразените полуфиналисти Белгија и Англија.

Last modified on Четврток, 12 Јули 2018 - 09:41