Селективен камп за репрезентативки во Дојран

  • Понеделник, Фев 11 2019

 

 

На терените на Спортскиот рекреативен комплекс „Истатов“ во Нов Дојран деновиве се одвива третиот по ред зимски селективен камп за девојки фудбалерки, можни членки на женската фудбалска репрезентација на Македонија.
Селективен камп за фудбалерки-репрезентативки е до У-13 и У-15 години, односно генерација 2004-2008 година. На овој краток собир учествуваа вкупно 40 повикани фудбалерки од сите екипи во Македонија и ова за нив претставува подготовка за влез во репрезентативниот дрес. Кампот започна минатиот четврток на ден 07.02.2019 и трае една недела, се' до 13.02.2019 година.

На собирот се повикани голем број на надежни и талентирани фудбалерки кои во иднина треба да го градат ликот на сениорската женска репрезентација. Моментално на тренинг турите и селективниот избор пред будното селекторско око на Д. Димитров се повикани околу 40 фудбалерки, а тренинзите е одвиваат во спортската сала и на отворените фудбалски терени во комплексот СРЦ и хотел „Истатов“.

Координатор и предводник на овој репрезентативен мини камп е Добрислав Димовски, а му помагаат тренерите: Росица Костова, Бојана Иванова, Александра Ристовска, Катерина Милевска, Зоран Златановски и Јовица Блажевски.

Меѓу тренерите е и нашата некогашна репрезентативка Иванова Бојана од Миравци. Таа е лиценциран тренер со А и Б диплома на УЕФА, актуелен тренер на Женскиот фудбалски клуб „Миравци' од Миравци и раководител и тренер на истоимената Фудбалка школа во Миравци каде членуваат тренираат и се подготвуват за игра 60 дечиња (20 девојчиња и 40 машки) на возраст од 11 до 14 години.
Таа вели дека изборот на репрезентативките треба да биде конечен годинава.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.