Топ Новости
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Илина Арсова: „Ми го деградираа успехот“

Сабота, 11 Јануари 2014

Номинацијата за спортист на годината со искачувањето на првата маќедонка на Монт Еверест, се изгуби во политикантските игри на Агенцијата за млади и спорт

Иако беше номинирана, македонската алпиистка Илина Арсова не доби оскар за спортистка на годината поради искачувањето на Монт Еверест во мај 2013.Тоа предизвика силни реакции во јавноста, а Арсова својот став го пренесе со остра порака на Фејсбук.

„На наше заедничко изненадување и разочарување ве информирам дека искачувањето на македонското знаме на врвот на светот, Монт Еверест (8/848 м), за првпат во рацете на македонска жена, не беше вредно за наградата на државно ниво, спортски оскар“, почнува изјавата. Според Илина, она што ја погодило е тоа што била именувана само како „член на експедицијата која го качи Еверест“.
„Нашиот резултат до вчера гласеше “Илина Арсова, прва Македонка на Монт Еверест“, а вчера на свеченото доделување беше најавен како “Илина Арсова, член на експедиција која го качи Еверест“. Во секој случај ми беше особено драго што на таква престижна манифестација ја претставував Федерацијата за планински спортови на РМ“, вели Илина.

Во текот на вчерашниот ден за неколку интернет-портали таа потврди дека е разочарана и дека чувствува дека нејзиниот успех е деградиран, и дека немањето партиска книшка не и го намалил успехот, туку само пристапот до една заслужена награда.

Last modified on Среда, 29 Јануари 2014 - 01:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

Поплави во Загреб, починал еден член од спасувачките екипи, поплави и во Тузла

Со врнежи од дожд кои донесоа воден талог од 70 литри наврнат дожд на 1 метар

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.