Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Ѓокови елиминиран од Вавринка во четвртфиналето

Вторник, 21 Јануари 2014

Швајцарецот Станислас Вавринка со победа на Австралија Опен го детронизира Ѓоковиќ  

Швајцарецот Станислас Вавринка, го елиминира бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ, во четвртфиналето на Австралија Опен. Вавринка по четири часа игра победи во пет сета со 2:6, 6:4, 6:2, 3:6, 9:7.

Швајцарецот, кој на Австралија Опен е поставен за осми носител ја прекина тригодшната доминација на Ѓоковиќ на овој Грен слем.

Ѓоковиќ рутински го доби првиот сет, по што Вавринка го подигна нивото на својата игра, српскиот тенисер немаше одговор за првиот сервис и Швајцарецот поведе со 2:1 во сетови.

Ѓоковиќ се врати во мечот во четвртиот сет, направи брејк на стартот од сетот и пота без проблеми го доби.

Драмата започна во решавачкиот сет, Ѓоковиќ, уште во третиот гем направи брејк, но во следниот возврати Вавринка. Двајцата тенисери беа сигурни на својот сервис се до 16-от гем, кога при резултат 30:30, Ѓоковиќ со две неизнудени грешки му ја овозможи заслужената победа на Вавринка.

Ѓоковиќ и Вавринка имаа по 60 неизнудени грешки, но Швајцарецот имаше шест директни поени повеќе од противникот (51/45). Вавринка имаше и повеќе ас сервиси (17/7), а интересно Ѓоковиќ иако загуби освои повеќе поени на мечот (161/153).

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.