Хачанов го победи Ѓоковиќ на финалето во Париз

Недела, 04 Ноември 2018

Светскиот рекет број 1 пропушти да ја понесе петтата Мастер титула од Париз

 

 

Светскиот рекет број 1 пропушти своето место на АТП листата да го круниса со петта Мастер титула во Париз.
На патот му се испречи агресивната игра на 22 годишниот руски тенисер Карен Хачанов кој го збриша Ноле во два сета со резултат 7-5 и 6-4.
Благодарение на одличната игра, но користејќи го и очигледниот замор кај Ѓоковиќ по вчерашниот исцрпувачки полуфинален дуел со Федерер, младиот Русин не му дозволи ниту еден сет на противникот.
Ова беше само втор меѓусебен дуел на овие двајца тенисери. Првиот беше годинава на Вимблдон, а Ѓоковиќ славеше лесно во три сета.
Хачанов стана првиот руски тенисер кој по пауза од 12 години се враќа на тронот на парискиот мастер турнир, по освојувањето на титула Мастерс 1000 од Николај Давиденко во 2009 година.

За Ѓоковиќ заврши победничката серија по 22 дуела, а прекина и традицијата победи во финалињата на турнирот во Париз. Тој досега има четири титули од овој Мастерс.

Со освоената титула, Хачанов ќе дојде на најдобриот пласман на АТП листата веќе утре, ќе биде на 11 место. Ѓоковиќ пак ќе биде новиот лидер на ранкингот и ќе ја почне 224. недела во кариерата како најдобар во светот. Следен предизвик на Србинот е финалето на сезоната во Лондон, Хачанов чека шанса како еден од резервите.

 

Last modified on Недела, 04 Ноември 2018 - 18:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

Францускиот сенат гласаше „ДА“ за членство на Македонија во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за

Повеќе

Шест добитници на 7-мо Ноемвриски награди за 2019, Александар Попов постхумно

Една награда за животно дело, две Златни плакети и три Сребрени плаќети е

Повеќе

МВР: Сузбиена организирана криминална група во криумчарење мигранти

Жители на Богородица, Ново Конско, Јосифово, Богданци, Селемлија, Марвинци

Повеќе

Фирми, граѓани, судии, адвокати од Гевгелија на црната листа на УЈП

На најновата листа на должници кон Управата за јавни пригоди, објавена на ВЕБ

Повеќе

Информативниот туристички центар во Гевгелија ќе стане и наплатен пункт за

По десет години тапкање во место и затворени врати на туристичкиот информативен

Повеќе

Богданчанец во пијана состојба, речеси до смрт претепал пријател

Основното Јавно обвинителство во Велес донело наредба за поведување на кривична

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.