Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Втор пораз на Македонија на СП во ракомет

Среда, 16 Јануари 2019

„Црвената фурија“, актуелниот Европски првак и двократен светски првак - Шпанија го порази нашиот национален состав со резултат 21:32

 

 

Носителот на Европскиот трофеј, репрезентацијата на Шпанија вечерва со уверена победа над македонската репрезентација.

Иако започнавме уверено со 4:2 резултат во осмата минута и максималното водство од три гола и резултат од 6:3 во 11-та минута, македонската репрезентација сепак на крајот од првото полувреме отиде на пауза со 12:13 и гол предност за Шпанците.

Најефикасен во првото полувреме беше младиот голман Мирчевски кој реализира 11 одбрани, втор по ефикасност беше Кире Лазаров со постигнати 5 гола во мрежата на шпанците.

Паузата пред Второто полувреме како да не беше во наша полза. За само шест минути од почетокот на второто полувреме македонските репрезентативци направија шест технички грешки и исто толку гола постигнаа шпанските играчи.


После ова, Раул Гонзалес побара Тајм аут и во овој период ја промени играта - ја повлече првата постава од теренот и ги постави младите ракометни сили на репрезентацијата. Ракометните познавачи проценија дека ова е признаен пораз од европскиот првак и чување на силите на првата ракометна постава за дуелот со Исланд кој треба да се одигра утре во 18 часот.
„Црвената фурија“, актуелниот Европски првак и двократен светски првак - Шпанија го порази нашиот национален состав со резултат 21:32.
Македонија се истроши во првите триесет минути како да одигра рафален тренинг за утрешниот дуел со Исланд.

За македонската репрезентација после три победи од одиграните пет меча, потребна е уште една победа за да бидеме трети во групата и да продолжиме во следните фази од Светското првенство во ракомет 2019.

 

Last modified on Среда, 16 Јануари 2019 - 22:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.