Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Кошаркарски Куп на Македонија - Гевгелија 2019

Петок, 25 Јануари 2019

Општина Гевгелија денеска официјално стана домаќин и покровител на Македонскиот кошаркарски КУП кој треба да се одигра на 15,16 и 17 февруари годинава

 

 

 

Општина Гевгелија денеска официјално стана домаќин и покровител на Македонскиот кошаркарски КУП кој треба да се одигра на 15,16 и 17 февруари годинава.

По тој повод денеска заеднички прес одржаа градоначалникот Сашо Поцков, спортскиот директор на Кошаркарската федерација на Македонија, Владимир Темелковски и спортските директори на Кожув и Блокотехна, Горги Гетов и Драган Ристов.

Кошаркарската приказна продолжува во Гевгелија! По одлично организиран натпревар во рамки на сениорската машка репрезентација како и 3x3 FIBA турнир во текот на изминатите шест месеци, Македонската кошаркарска федерација одлучи празникот на кошарката - државниот Куп да се одигра токму во градот Гевгелија.

Денеска и официјално беше ставен потпис на договорот за соработка помеѓу Македонската кошаркарска федерација и клубовите „Блокотехна“ и „Кожув“ кои ќе бидат коорганизатори на натпреварите од државниот Куп, со поддршка од Општина Гевгелија. Викендот 15,16 и 17 февруари, центарот на внимание на сите љубители на кошарката ќе биде свртен кон Гевгелија.

Спортскиот директор на МКФ, Владимир Темелковски, заедно со Градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашко Поцков како и претставниците на клубовите, Ѓорѓи Гетов (Кожув) и Драган Ристов (Блокотехна) одржаа куса средба во Гевгелија договарајќи ги последните детали околу организација за натпреварите од Купот во машка и во женска конкуренција.

Градоначалникот на општина гевгелија Сашо Поцков истакна дека Гевгелија ја сака кошарката и дише за кошарката и дека му е чест што Гевгелија ќе биде домаиќин на осум машки и четири женски кошаркарски екипи кои се дел од Купот и дека една од двете гевгелиските кошаркарски екипи ќе се избори за победничкиот трофеј.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.