Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Распоред за ККМ -Гевгелија 2019

Сабота, 26 Јануари 2019

Кошаркарската Федерација на Македонија го објави распоредот на екипни дуели на учесниците на Кошаркарскиот Куп на Македонија што ќе се одржи од 15 до 17 февруари во Гевгелија

 

 

Кошаркарската Федерација на Македонија го објави распоредот на екипни дуели на учесниците на Кошаркарскиот Куп на Македонија што ќе се одржи од 15 до 17 февруари во Гевгелија.
Прво одигрување на сите осум екипи на Купот ќе биде со почеток во 13:00 часот во спортската сала „24 април“ каде ќе се сретнат:

„Работнички“ - „Куманово“ во 13:00 часот
„Блокотехна“ Гевгелија - „АВ Охрид“ во 15:30 часот.
„Гостивар 2009“ - „Фени индустри“ во 18:00 часот
„МЗТ“ Скопје А. - „Кожув“ Гевгелија во 20:30 часот.

Кошаркарскиот празник во Гевгелија продолжува следниот ден, на 16 февруари со полуфинални натпревари, а финалето е закажано за 17-ти.

Системот за натпреварување во двете конкуренции (машка и женска, сениорска) ќе биде идентичен како и минатиот Куп односно во четврфинале, мажи првите осум пласирани екипи во ПЛМ по првиот дел од натпреварувањето (11. коло) ќе разигруваат меѓу себе по систем првопласирана екипа против последно пласирана екипа (1-8, 2-7, 3-6, 4-5) во рамки на четвртфиналните дуели. Во полуфиналните дуели ќе вкрстат двојките 1-4 и 2-3. Во женска конкуренција првите четири пласирани екипи по десеттото коло од натпреварувањето во ПЛЖ.

Во текот на наредните десет дена организаторите ќе објават одлука за присуство на навивачки групи како и за цената на билетите.

Од ККФ за клубовите во машка конкуренција напоменуваат: „Во четвртфиналните натпревари важи правилото за тројца домашни играчи на терен во секој момент од играта, во полуфинале и финале ќе важат пропозиции за натпревари (СУПЕРЛИГА) - двајца Македонци на терен“.

 

Победничкиот пехар е веќе донесен во Гевгелија, со вчерашната посета на претставник од Кошаркарската Федерација на Македонија на Општина Гевгелија и озваничувањето на домаќинската и покровителска улога на општината на годинашниот Куп. Дали пехарот ќе остане во Гевгелија зависи од пласманот на гевгелиските кошаркарски клубови, за кои ќе навива домашната публика.

 

Last modified on Сабота, 26 Јануари 2019 - 15:17

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.