Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Данска за прв пат Светски шампион во ракомет

Недела, 27 Јануари 2019

Со резултат од 31:22 во финалето против Норвешка, данската ракометна репрезентација за прв пат во својата историја го освои Светското првенство

 

 

Данска ракометна репрезентација за прв пат во својата историја го освои Светското првенство, откако во денешното финале ја „прегазија“ репрезентацијата на Норвешка со резултат од 31:22, и сосема заслужено ја понесоа титулата најсилен национален ракометен состав.
Самиот почеток на натпреварот најави дека гледачите во салата, како и оние покрај малите екрани, ќе гледаат атомскиот ракомет на две фантастични репрезентации. Норвежаните го постигнаа првиот гол, данците веднаш вратија, а целта беше постигната седум минути подоцна, кога Ларсен кај изедначениот резултат од 3:3 постигна гол и ја донесе првата предност за Данска.

Во десеттата минута Hansen ја носи правата предност на Данска од два разлика (6:4) а потоа Сван ја покачи предноста на три гола кај резултатот 8:5 за данците. Во 24 минути успеаја да стигнат до пет гола разлика и тие беа во водство со 13:8.

Данците во 28 минута стигна до првата предност од шест гола разлика (16:10), и веќе го одржуваа натпреварот под целосна контрола, а на пауза се отиде со предност од 18:11.

Почетокот на втората половина беше речиси исто како првата. Данците одиграа цврста дефанзива и ги казнуваа сите грешки во Норвешка, а предноста во првите 30 минути им даваше смиреност во играта и без проблеми го одржуваа водството.

Како што времето минуваше данците имаа се' повеќе и повеќе самодоверба, норвежаните се обидуваат со брзо мерки за намалување на предноста, но против многу мотивираните и расположени локални играчи, кои во прилог ја имаа поддршката од големата публика, немаа ни најмала шанса.

Дека Данска сигурно ќе дојде до победата беше јасно во 47. минута кога Ландин постигнува 25-ти гол за Данска и донесе двоцифрено водство на својот тим (25:15), а до крајот на натпреварот најдобрата ракометна репрезентација во светот само дополнително ја покажаа својата моќ и покажа зошто е целосно заслужена да стане светски шампион. На крајот, Данска го прослави резултатот од 31:22.

Во 1967, 2011 и 2013 година данците ги одиграа во финале и загубија од Чехословачка, Франција и Шпанија, но во 2019 година успеа да стигнат до светското злато на домашен терен.

 

Last modified on Недела, 27 Јануари 2019 - 21:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.