Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Ѓоковиќ избран за спортист на годината

Понеделник, 18 Февруари 2019

На свечената церемонија во Монако србинот ја доби „Лауреус“ наградата која традиционално му се доделува на најдобриот спортист на годината

 

 

Новак Ѓоковиќ кој имаше одлична 2018 година откако од 22 место на АТП листата на средината од годината стигна до првата позиција освојувајќи при тоа две грен-слем титули и два трофеја од Мастерс 1000 турнирите, беше прогласен за најдобар победувајќи многу големи имиња, Луис Хамилтон, Леброн Џејмс, Килијан Мбапе, Лука Модриќ и на Елуд Кипчоге. За Ѓоковиќ ова е четврта награда Лауреус во кариерата.

Новак Ѓоковиќ имаше неверојатен кам-бек во 2018 година и тешката операција на лактот ја надмина такашто се врати на првото место на АТП листата, а освоените три грен-слем трофеи во споменатиот период направија да биде избран за најдобар спортист на церемонијата во Монако.

Србинот ја доби „Лауреус“ наградата која традиционално му се доделува на најдобриот спортист на годината, па така Новак го остави во втор план Лука Модриќ кој претходно ги собра сите индивидуални признанија кога е фудбалот во прашање. Ѓоковиќ во еден момент беше на 22-то место минатата сезона, но потоа успеа да ги освои Вимблдон и Ју-Ес Опен, а оваа година ја отвори и со триумф на Австралија Опен.

За Ноле, ова е четврто вакво признание во кариерата, бидејќи претходно го доби „Лауреус“ трофејот за најдобар спортист и во 2012, 2015 и 2016 година.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.