Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Вардар го надиграа Мешков Брест во СЕХА Лигата

Вторник, 02 Април 2019

Вардар избори трето СЕХА-финале по ред: Лекција за Мешков среде Брест во Белорусија

 

 

Македонскиот шампион Вардар вечерва во „Викторија Арена“ го совлада Мешков Брест со 25-23 (14-10). Со тоа обезбеди игра во третото финале по ред во СЕХА лигата, откако ја расипа белоруската забава на гостински терен. „Црвено-црните“ одиграа доволно да го надиграат тимот на Каденас и да се изборат за можност за петта круна во регионалната лига.

Дуелот започна израмнето и со наизменични реализации од двете страни. Кога Разгор во 8-та минута погоди од транзиција, Белорусите првпат поведоа со +2. Бранителот на титулата возврати и Чупиќ и Стоилов брзо израмнија на 5-5.

Точно на средина од првиот дел, одбраната на Вардар заврши лавовски дел од работата и Дибиров од контра донесе прва вардарова предност (7-6).
Разликата ја направи одбраната на „црвено-црните“ и по одбраната на зицер на Милосављев, Игор Карачиќ погоди на празна мрежа за +4. Иако и Пешиќ беше расположен, сепак разликата ја направи Милосављев и Вардар на одмор замина со 14-10, откако Кристопанс постигна супер-гол со звукот на сирената.

Белорусите подобри го отворија вториот дел и Обрановиќ и Ивиќ погодија за 14-12. Со само еден гол во 12 минути, Вардар затаи, па Шумак од линијата од шест метри погоди за 17-16.

Со серија израмнување се влезе во последните десет минути. Одбраната на Вардар и Милосављев како во најдобрите денови ги одби домашните обиди и македонскиот шампион без треперење го доби дуелот со 25-23.

Најдобри поединци во таборот на Вардар беа Стоилов со седум и Кристопанс со пет погодоци, а кај домашниот Мешков Брест одлично одигра Ѓорѓиќ и Баранау со по три гола. Милосављев блескаше со 15 интервенции, а одличен беше и Пешиќ со 11 одбранети топки.

Потег на натпреварот:

 Играч на натпреварот:

 Финалниот натпревар против ППД Загреб се игра утре во 19:00 часот во „Викторија Арена“. 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.