Топ Новости
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

КК „Кожув“ со 1 поен поразен од МЗТ Скопје

Петок, 10 Мај 2019

Во Спортскиот центар „Јане Сандански“, синоќа во Скопје, гевгелиските кошаркари од КК „Кожув“ го изморија домаќинот до последната секунда и заминаа поразени дома со само еден поен разлика. Резултатот од 89:88 за МЗТ Скопје Аеродром беше постигнат во одиграното продолжение од пет минути. Последната победоносна тројка пред крајот на продолжението за домаќинскиот тим ја постигна Дамјан Стојановски.
Со оваа победа МЗТ Скопје ја задржа лидерската позиција на табелата во Суперлигата и по шестото коло. Иако во минатото коло го декласира актуелниот шампион Работнички со 22 поени разлика, за триумф над петтопласираниот во Суперлигата, „Кожув“ му беа потребни дополнителни пет минути за да слави со победа.

„Металците“ прво во регуларниот дел успеаја да се спасат од пораз, благодарение на поенот од слободно фрлање на Вудард, а во продолжението, капитенот Дамјан Стојановски со тројката во последните моменти успеа да донесе триумф на својот тим од минимални 89:88.

Токму Стојановски со 22 поени беше најдобар во редовите на МЗТ Скопје, додека 16 поени постигна Вудард. Кај Кожув се истакна Кесар со 20 поени и 11 скокови.

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје 23-3, Работнички 21-5, Блокотехна 19-7, Гостивар 18-8, Кожув 13-13, Куманово 11-15.

 

 

Last modified on Петок, 10 Мај 2019 - 10:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

Поплави во Загреб, починал еден член од спасувачките екипи, поплави и во Тузла

Со врнежи од дожд кои донесоа воден талог од 70 литри наврнат дожд на 1 метар

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.