Топ Новости

РК „Вардар“ финалист на ЛШ

Сабота, 01 Јуни 2019

Првакот на Македонија во ракомет „Вардар“ на завршниот турнир од Лигата на шампионите во дуел со Барселона вечерва во Келн ја обезбеди својата позиција за финале во последните три минути игра со резултат 29:27.

Со седум разлика предност за Барса во 40-та минута од натпреварот во една вардарска напаѓачка машинерија македонскиот тим направи рафална игра и изедначи на 26:26 во 26-та минута од второто полувреме.
Со блокада над Криштопанс играч на Барселона доби црвен картон и последните три мунути игра, Вардарци на терен беа со играч повеќе. Направија шут предност со два нови гола и резултат 28:26 во текот на последната 29-та минута.
Барселона со еден даден гол само се приближи до резултатот 28:27, но падна уште еден гол и победата беше окончана со резултат 29:27 за вардарските момчиња од Македонија.

Деветострукиот победник на Лигата на шампиони „Барселона“ надиграна од македонскиот тим „Вардар“.
Втор пат Вардарци го имаат големото финале на Лигата на шампиони. Утрешниот финален дуел во Келн го имаат со „Веспрем“, првакот на Унгарија, со почеток во 18 часот.
Да се надеваме на историски успех.

Погледнете го голот на Стоилов, на 12 секунди пред крајот на натпреварот, голот на кариерата со кој ја запечати судбината на Барса.

Last modified on Сабота, 01 Јуни 2019 - 22:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

Од денеска Македонија ги отвори границите без обврска за тест и карантин

Од денеска целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што

Повеќе

Обнова на рудниците ветува ВМРО-ДПМНЕ

Во предизборната капмања ВМРО-ДПМНЕ ја актуелизира темата за отварање на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.