Топ Новости

Вардар е првак на Европа во ракомет

Недела, 02 Јуни 2019

Со победа над Веспрем со резултат од 27:24, македонските рекометари на „Вардар“ денес се качија на тронот на ракометна Европа.
Пехарот на Лига на шампионите по втор пат во рацете на македонскиот ракометен клуб „Вардар“.

Вардарци доминираа речиси сите 60 минути од натпреварот, со водство од еден до максимални пет разлика со кои заминаа на пауза после првото полувреме (16:11).

Вардар во осмина финале го победија „Загреб“, синоќа ја декласираа „Барселона“ а во текот на ЛШ ги победи и двата тима од Унгарија, „Пик Сегет“ во четврт финале и „Веспрем“ во финалниот меч.

Во борбата за трофејот последниот победнички гол го даде Чупиќ на 1 минута и 50 секунди до крајот на натпреварот, што беше знак дека победата е решена, поради временска неможност за некаков пресврт на терен од страна на играчите на Веспрем.

И покрај бројните финансиски проблеми на вардаровиот тим по заминувањето на сопственикот тие ја заслужија победата со пожртвувана игра на теренот.

Од 40 шутирања Вардар реализира 27 гола, со реализирани 4 од 4 пенали, а кај Веспрем статистиката вели дека имале 37 шута со реализирани 24 гола и 5 од 6 пенали. Тоа само покажува дека второпласираниот играта ја темелеше на пенали и груба игра со 2 жолти и 5 црвени картони и исклучувања од теренот.

Вардарци и донесоа радост и гордост на Македонија освојувајќи го првото место на FINAL4 за сезоната 2018/2019 и по втор пат во својата историја станаа прваци на ракометна Европа.

Last modified on Недела, 02 Јуни 2019 - 21:14