Топ Новости

Скопје и Македонија се Европска ракометна метропола

Вторник, 04 Јуни 2019

Дочекот на играчите на РК „Вардар“ по победата на Лигата на шампиони во Келн денеска го преполни плоштадот во Скопје од навивачи, симпатизери на спортистите и бројни радосни граѓани.
Дел од изјавите на победниците:

Тимур Дебиров: „Ние сме македонци“.
Иван Чупиќ: „Еден живот, една љубов - Вардар. Ви благодарам Македонијо“.
Данаил Шишкаров: "Луѓе, Ви ја честитам оваа победа која ја остваривме за Вас, за нас, за Македонија“.
Сташ Скубе: "Јас сум дел од Вардар. Фала многу што сте дел од сето ова“.
Дебиров: „Какво време дојде во Македонија - Германец да сака да живее во Македонија“ - рече претставувајќи го германскиот ракометар на „Вардар“ Дизингер.
Дизингер: „Здраво Скопје, здраво Македонија. Ве сакам сите. Толку се гордеам со Вас. Фала за поддршката и можноста овде вечерва да се биде со Вас“.
Криштопанс: „Фала за поддршката. Вие сте најдобри навивачи. Фала Вардар“.
Роберто Парондо: „Оваа титула е за Вардар и за цела Македонија и сите заедно сме шампиони“.

Репортерите од „Арена спорт“ кои пристигнаа на прославата во Скопје изјавија: „Најдобриот ракомет сега станува во Скопје и во Македонија, а најдобриот ракомет може да се гледа само на Арена спорт“.
Вториот коментатор изјави: „Скопје и Македонија се европска ракометна метропола. Слави Македонија“..

Last modified on Вторник, 04 Јуни 2019 - 00:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

Од денеска Македонија ги отвори границите без обврска за тест и карантин

Од денеска целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што

Повеќе

Обнова на рудниците ветува ВМРО-ДПМНЕ

Во предизборната капмања ВМРО-ДПМНЕ ја актуелизира темата за отварање на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.