Топ Новости

Милионски награди за „Вардар“

Среда, 05 Јуни 2019

Европскиот ракометен првак „Вардар“ од Скопје освен пехарот и златните медаљи за играчите својата победа во Лигата на шампионите во Келн ќе ја уновчат со парични награди кои веќе почнаа да доаѓаат.

Првата награда пристигна од град Скопје, 100.000 евра за клубот. Втората од 500.000 евра ја одобри Владата на вчерашната средба на ракометаите со премиерот Заев, а третата од Агенцијата за млади и спорт во вредност од 100.000 евра.

Следуваат парита што ќе ги добие РК „Вардар“ како награда од државата и Европската ракометна федерација (ЕХФ), а допрва треба да ги заработи парите од Интернационалната ракометна федерација (ИХФ).

Вардар со победата во финалето обезбеди учество на Супер Глоуб 2019, првиот турнир од оваа серија што нема да се игра во Катар, туку во С. Арабија. Таму наградниот фонд е од 150 000 долари за трето, 250 000 за пласман во финале и 400 000 за победа во финалето.

Змачи, победата на „Вардар“ му носи вкупно награди во износ:
635 000 евра (500.000 за победата во финалето, 135.000 за пласманот на Ф4)
500 000 евра Владата на Македонија
100 000 евра Град Скопје
100 000 евра Агенција за млади и спорт
150-400 000 долари – ИХФ Супер Глоуб

Вкупно од 1.485.000 или 1.785.000 евра (минус разликата на курсната листа долари-евра).


 

Last modified on Среда, 05 Јуни 2019 - 11:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

Од денеска Македонија ги отвори границите без обврска за тест и карантин

Од денеска целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што

Повеќе

Обнова на рудниците ветува ВМРО-ДПМНЕ

Во предизборната капмања ВМРО-ДПМНЕ ја актуелизира темата за отварање на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.