Топ Новости

Четири медаљи за гевгелиските спортисти од „Мобилност“

Вторник, 11 Јуни 2019

На годинашниве 31 по ред Републички Спортски Игри на лица со телесен инвалидитет во дисциплина „Атлетски повеќебој“ учествуваше и петточлена екипа на Здружението на граѓани „Мобилност“ од Гевгелија кои се закитија и со медаљи за освоените резултати.

Прво место и златен медал во „атлетски побеќебој мажи“ го освои Никола Пеев, а третото место и бронзен медал во истата категорија му припадна на Александар Талески. Нивниот успешен пласман беше во конкуренција на 28 натпреварувачи од повеќе здруженија од земјава.

Во конкуренција на женски натпреварувачки успешен резултат со освоено второ место во „атлетски повеќебој жени“ оствари Орхидеја Стрезоска. За истакнување е што ова е резултат на републичко ниво, а во меѓународна конкуренција беше исто така забележителна, потврдувајќи ги своите способности и спортски резултати со освоеното трето место во меѓународна конкуренција по истата дисциплина.

Освен атлетика, машките претставници од Гевгелија Никола Пеев и Александар Талески учествуваа и на пријателски фудбалски натпревар помеѓу ФК „Мобилност Македонија“ и ФК „Охрид“.

31-те Републички Спортски Игри на лица со телесен инвалидитет се одржаа во Струга од 6-9 јуни годинава во организација на Национална федерација за спорт и рекреација на инвалиди на Македонија, Параолимпискиот комитет и Националниот Сојуз на лица со телесен инвалидитет на Македонија- „МОБИЛНОСТ Македонија“.

Честитки до членовите на гевгелиската екипа на „Мобилност“ кои успешно го претставија Здружението на лица со телесен инвалидитет од Гевгелија и се закитија со медали, упати и претседателкста на „Мобилност“ Гевгелија - Даниела Гошева Кангов. Со својата упорност и видливи резултати на спортските терени учесниците докажаа дека активен живот значи здрав живот и долговечност. Честитки до комплетниот спортски состав од Гевгелија: Марко Лазаров, Орхидеја Стрезоска, Александар Талески, Никола Пеев и Љубица Марковска. Честитки до сите учесници на Спортските Игри на лица со телесен инвалидитет.

 


Last modified on Вторник, 11 Јуни 2019 - 17:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.