Македонија ја победи Грција за квалификации на ЕП во 2020

Недела, 16 Јуни 2019

Македонија ја нокаутираше Грција и како лидер патува на Европското Првенство! Денеска на теренот во спортската сала во Струмица Македонската ракометна репрезентација ја оствари целта, ја совлада Грција со 27-23. Својата предност нашите ракометари ја покажаа и во првото полувреме кое заврши со два гола водство и резултат 13-11. Со тоа Македонија е прва во групата Три за квалификации за Европското првенство во ракомет за 2010 со освоени 9 бодови. Успехот е извојуван со само еден пораз, со сменет селектор среде квалификации и на завршниот натпревар без повредените Стоилов и Кукоски.

Најефикасни во македонската репрезентација беа капитенот Лазаров, Талески и Пешевски со по пет гола, а блескаше Никола Митревски на голот, како и секогаш кога добива шанса. Кај Грција се истакнаа Цирас со пет гола и одличниот Буковинассо 14 одбрани меѓу стативите. Со само еден пораз, Македонија го освои првото место во групата и петти пат по ред обезбеди континентален собир.

Нашата ракометна репрезентација противници за континенталниот собир во јануари 2020 година ќе ги дознае на 27 јуни.  ЕП ќе се одржи од 10 до 26 јануари и ќе се оддржува во Норвешка, Шведска и Австрија.

РЕЗУЛТАТИ, 6.КОЛО, ГРУПА 3

Македонија – Грција 27:23 (13:11)

Исланд – Турција 32:22 (12:9)

Бодовна Табела:
1. Македонија 9,
2. Исланд 8,
3. Турција 4,
4. Грција 3


"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Недела, 16 Јуни 2019 - 21:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

Во сабота без струја Гевгелија и 11 населени места


Поради работа на реконструкција и модернизирање на електродистрибутивната мрежа

Повеќе

Обнова на хоризонталната сигнализација на улиците во Гевгелија

Од денеска на главните сообраќајници во Гевгелија работници на фирмата „Виа

Повеќе

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.