Нов предизвик: Renаult 4 од Стојаково ќе тргне во авантура до Кина

Петок, 28 Јуни 2019

По освојувањето на Франција и Ница, познатиот македонски проект „Од Стојаково до Ница со Рено 4“ сега тргнува во нова авантура – ќе се обиде да стигне до Кина и до Пекинг.

Рутата ќе биде 23.000 километри и на патот од Стојаково до Пекинг ќе се вози низ Србија, Унгарија, Украина, Русија, Монголија и Кина. Се прават последните подготовки, по што тимот ќе објави кога точно ќе тргне во оваа авантура, јавува специјализираниот портал 24ауто.

Првично беше планирано да се замине на пат до Индија, и таа идеја долго време постоеше, но поради безбедносни причини од истата мораа нашите сограѓани да се откажат.

Возачкиот тандем Џоко Шуклев и Ѓорѓи Николов од Стојаково, кои летово реставрираа возило „Рено 4“ старо 40 години и со него патуваа до Франција и назад, интензивно се подготвуваат за новата патна авантура. Под будното око на техничкиот директор Глигор, се прават последните подготовки и тестирања.

 

Last modified on Петок, 28 Јуни 2019 - 13:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

Во сабота без струја Гевгелија и 11 населени места


Поради работа на реконструкција и модернизирање на електродистрибутивната мрежа

Повеќе

Обнова на хоризонталната сигнализација на улиците во Гевгелија

Од денеска на главните сообраќајници во Гевгелија работници на фирмата „Виа

Повеќе

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.