Стојачкото Рено 4 стаса до Москва

Петок, 05 Јули 2019

Џоко Шуклев и Ѓорѓе Николов, возачкиот тандем од Стојаково вчера стасаа во Москва, а денеска имаа прием во македонскиот Козулат во Русија.
Протоколарниот прием го остварија со тамошниот конзул Сејфула Шаќири, кој по регуларните разговори со нашите патувачки јунаци, не одолеа на предизвикот да се фотографира со познатото „Рено 4' од Стојаково паркирано на улицата пред македонскиот Конзулат во Москва.

Тој на нашите сограѓани им посака успешно остварување на нивната патувачка мисија, но и им вети дека ќе дојде на пречекот во Стојаково.

- „Голема благодарност до целиот персонал од Македонската амбасада, а посебно до господинот конзул Сејфула Шаќири, кој ни вети дека ќе биде со нас на пречекот во Стојаково. Благодариме Сејфула!“, пишуваат патувачките јунаци од Стојаково, Џоко и Ѓорги.

Патувачките македонски авантуристи за пет дена од почетокот на нивната нова автомобилска авантура поминаа 3.000 километри. Веќе се на пат кон следната дестинација, а тоа е Казан, главен град на Руската сојузна држава, Татарстан. Тоа е дистанца од речиси 1.000 километри до Казан, кои се надеваат дека ќе ја поминат со песни и кратки одмори, без проблеми.

Целната дестинација на патувачкото дуо со 40 годишниот олд тајмер „Рено 4“ е кинеската престолнина, Пекинг. Ги очекуваме нивните остварувања и им посакуваме среќно со реализираната патувачка авантура до дома во Стојаково.


Last modified on Петок, 05 Јули 2019 - 21:39

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.