Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Ѓоковиќ го збриша Гуфен за влез во полуфинале на Вимблдон

Среда, 10 Јули 2019

Првиот фаворит за трофејот на Вимблдон 2019 и носител на минатогодишниот пехар на кралскиот турнир во Лондон, Новак Ѓоковиќ денеска во четвртфинален дуел со Давид Гуфен победи и обезбеди пласман во полуфинале кое ќе се игра после два дена.

Со три освоени сетови (6:4, 6:0 и 6:2) тој го збриша од терен младиот 28 годишен белгиски тенисер. Со 10 последователно освоени гема тој го демолираше својот ривал на теренот. Ова беше шести триумф на Ѓокович над белгијанецот во нивните меѓусебни дуели, со само еден пораз.

По победата тој им даруваше срца на фановите (со покрети на телото), автограми на сите кои до испраќаа на излез од теренот и селфија за упорните обожаватели.

За својот противник рече дека започнал добро со играта, го диктирал темпото, враќал добро на ударите. За себе изјави дека бил среќен што го добил уште првиот сет со што ја осигурал психолошката предност и лесната победа над противникот за влез во полуфинале.
Новак своето деветто полуфинале во Лондон ќе го одигра во петок против подобриот oд дуелот меѓу Гвидо Пеља и Роберто Батиста.

 

Last modified on Среда, 10 Јули 2019 - 16:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.