Топ Новости

Новак Ѓоковиќ е новиот победник на Вимбoлдон

Недела, 14 Јули 2019

Гладијаторска победа на српскиот тенисер Новaк Ѓоковиќ над швајцарецот Роџер Федерер денеска му го донесе петтиот трофеј на Вимбoлдон.

Со тај брејк во петтиот сет со резултат 7:4 Ноле после 4 часови игра го смести на втората позиција швајцарскиот предизвикувач за тронот Федерер.
Претходната борба беше еднаква на борба на титаните со освоени 7:6, 1:6, 7:6, 12:12 и во тајбрејкот 7:3.

Големиот пехар Ноле го доби од Војводката од Кембриџ Кејт Мидлтон.
Ова е петтиот победнички трофеј на Вимбoлдон за Ноле кој својата победа после пет часа игра ја прослави со вкусот на зелената трева од теренот која ја скина и изџвака пред целата присутна публика, како негов ритуал на освоениот Кралски терен и трофеј за 2019.


Last modified on Недела, 14 Јули 2019 - 20:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.