Топ Новости

Стојачкото Рено 4 заглавено пред кинеската граница

Вторник, 16 Јули 2019

По 18 денови патување и изминати 10.000 километри од Стојаково до монголско-кинеската граница, денеска веќе шест часови заглавени се без дозвола за влез во Кина нашите сограѓани и автомобилски авантуристи Џоко Шуклев и Ѓорги Николов.
Причина за ваквиот застој е немањето договорена туристичка агенција и кинески возач со кој би се движеле на територијата на Кина. Ваквиот услов воопшто не им бил посочен за време на подготовките на автомобилската сага од Стојаково до Пекинг, од страна на надлежната Кинеска амбасада во Македонија.   

- „Ја предложивме и опцијата да влеземе барем ние, но ни е страв да не му се случи нешто на возилото, односно да не ни го украдат, оти нема опција да се паркира на безбедно место. Имаме најуредна документација, сѐ е преведено на кинески јазик, а никој од кинеската амбасада не ни' кажа дека најмување туристичка агенција е битен услов за да можеме да влеземе во земјата. Ние во возилото не ни' имаме место за уште еден човек затоа што носиме опрема. Во Монголија не можеме да се вратиме оти имаме само транзит-виза“ - велат Шуклев и Николов на видео запис пред своите следбеници на фејсбук.

Денот изминува, а да биде проблемот уште поголем, овој граничен премин не работи 24 часа.

Од Министерството за надворешни работи во текот на денот се оглсија за проблемот со македонските патници до Пекин со следната изјава:

- Запознаени сме со проблемот на возачкиот тандем Шуклев и Николов од Стојаково на нивното патување со возилото „Рено 4“. Во директен контакт сме со нив, со надлежните власти преку нашата амбасада во Пекинг, како и со кинеската амбасада во Скопје. Правиме сѐ што е во наша надлежност во правец на брзо решавање на проблемот со кој се соочуваат Шуклев и Николов“ велат од МНР.

Целта на Шуклев и Николов им е да стигнат до Пекинг, каде што би поминале неколку дена, да се одморат, а потоа да се вратат назад со нивното „Рено 4“. Се очекува нивната патувачка мисија на пријателство и издржливост на олдтајмерот кој е главен предизвик за патувачката авантура долга 23.000 километри до Пекинг и назад, да заврши на 10 август кога ги очекуваат дома во Стојаково.

Last modified on Вторник, 16 Јули 2019 - 20:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.