Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Стојачкото Рено 4 заглавено пред кинеската граница

Вторник, 16 Јули 2019

По 18 денови патување и изминати 10.000 километри од Стојаково до монголско-кинеската граница, денеска веќе шест часови заглавени се без дозвола за влез во Кина нашите сограѓани и автомобилски авантуристи Џоко Шуклев и Ѓорги Николов.
Причина за ваквиот застој е немањето договорена туристичка агенција и кинески возач со кој би се движеле на територијата на Кина. Ваквиот услов воопшто не им бил посочен за време на подготовките на автомобилската сага од Стојаково до Пекинг, од страна на надлежната Кинеска амбасада во Македонија.   

- „Ја предложивме и опцијата да влеземе барем ние, но ни е страв да не му се случи нешто на возилото, односно да не ни го украдат, оти нема опција да се паркира на безбедно место. Имаме најуредна документација, сѐ е преведено на кинески јазик, а никој од кинеската амбасада не ни' кажа дека најмување туристичка агенција е битен услов за да можеме да влеземе во земјата. Ние во возилото не ни' имаме место за уште еден човек затоа што носиме опрема. Во Монголија не можеме да се вратиме оти имаме само транзит-виза“ - велат Шуклев и Николов на видео запис пред своите следбеници на фејсбук.

Денот изминува, а да биде проблемот уште поголем, овој граничен премин не работи 24 часа.

Од Министерството за надворешни работи во текот на денот се оглсија за проблемот со македонските патници до Пекин со следната изјава:

- Запознаени сме со проблемот на возачкиот тандем Шуклев и Николов од Стојаково на нивното патување со возилото „Рено 4“. Во директен контакт сме со нив, со надлежните власти преку нашата амбасада во Пекинг, како и со кинеската амбасада во Скопје. Правиме сѐ што е во наша надлежност во правец на брзо решавање на проблемот со кој се соочуваат Шуклев и Николов“ велат од МНР.

Целта на Шуклев и Николов им е да стигнат до Пекинг, каде што би поминале неколку дена, да се одморат, а потоа да се вратат назад со нивното „Рено 4“. Се очекува нивната патувачка мисија на пријателство и издржливост на олдтајмерот кој е главен предизвик за патувачката авантура долга 23.000 километри до Пекинг и назад, да заврши на 10 август кога ги очекуваат дома во Стојаково.

Last modified on Вторник, 16 Јули 2019 - 20:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.