Топ Новости

Олдтајмерот „Рено 4“ паркиран во Монголија, возачите со авион до Пекинг

Среда, 17 Јули 2019

Патувачката сага „Од Стојаково до Пекинг со Рено 4“ од автомобилска станува летачка за последните 1.500 километри од трасата долга 23.000 километри до завршаната цел.

По одбивањето на кинеските власти влез на автомобилот марка „Рено 4“ со своите возачи без аранжман од туристичка агенција и без возач ангажиран од Кина, автопилотите Џоко Шуклев и Ѓорги Николов утре со авион патуваат до кинеската престолнина Пекинг. Од овде сакаат да го развиорат македонското знаме од зидините на кинескиот ѕид и во „Забранетиот град“ од некогашното кралско семејство.

Сега нивниот автомобил ќе биде паркиран неколку дена на аеродромот во Улан Батор во Монголија.
Двајцата авантуристи од Стојаково и Гевгелија утре во 11.50 часот по локално време (16.50 по наше) ќе летаат за Пекинг, а во главниот град на Монголија ќе се вратат во сабота.

- „Голема благодарност на почесниот конзул на Турција, Ајдован Адемоски и на министерот Никола Димитров и Министерството за надворешни работи за дадената поддршка. Се радуваме што се реши целата ситуација. Јас лично сум разочаран што нема со „реното“ да стигнеме во Пекинг , што ни беше главната цел. Од цело патување, проблемот на кинеската граница најмногу не скрши. Но, тоа е што е, битката ја изгубивме, не и војната. Се заколнав дека со „реното“ ќе стигнам во Кина! Им благодарам на сите за грижата. Се вклучи и почесниот монголски конзул во Македонија. Монголците беа пофлексибилни и ни дозволија да се вратиме назад, иако првично имавме само транзитна виза“ – објасни Николов за „факултети.мк“.

Откако ќе поминат три дена во Пекинг, Шуклев и Николов ќе се вратат назад од Улан Батор до Стојаково, повторно со нивниот олдтајмер, „Рено 4“ старо 41 година. За целата поддршка од МНР и Амбасадите на Македонија во Русија и Конзулатот од Турција патувачките јунаци упатуваат покана за пречек во нивното Стојаково, на враќање околу 10 август, а можеби и порао поради летачката тура од 3.000 километри. За назад ги чека пат долг 10.000 километри и веќе познат од првата патувачка траса изминатите 18 денови.

Last modified on Среда, 17 Јули 2019 - 18:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.