Олдтајмерот „Рено 4“ паркиран во Монголија, возачите со авион до Пекинг

Среда, 17 Јули 2019

Патувачката сага „Од Стојаково до Пекинг со Рено 4“ од автомобилска станува летачка за последните 1.500 километри од трасата долга 23.000 километри до завршаната цел.

По одбивањето на кинеските власти влез на автомобилот марка „Рено 4“ со своите возачи без аранжман од туристичка агенција и без возач ангажиран од Кина, автопилотите Џоко Шуклев и Ѓорги Николов утре со авион патуваат до кинеската престолнина Пекинг. Од овде сакаат да го развиорат македонското знаме од зидините на кинескиот ѕид и во „Забранетиот град“ од некогашното кралско семејство.

Сега нивниот автомобил ќе биде паркиран неколку дена на аеродромот во Улан Батор во Монголија.
Двајцата авантуристи од Стојаково и Гевгелија утре во 11.50 часот по локално време (16.50 по наше) ќе летаат за Пекинг, а во главниот град на Монголија ќе се вратат во сабота.

- „Голема благодарност на почесниот конзул на Турција, Ајдован Адемоски и на министерот Никола Димитров и Министерството за надворешни работи за дадената поддршка. Се радуваме што се реши целата ситуација. Јас лично сум разочаран што нема со „реното“ да стигнеме во Пекинг , што ни беше главната цел. Од цело патување, проблемот на кинеската граница најмногу не скрши. Но, тоа е што е, битката ја изгубивме, не и војната. Се заколнав дека со „реното“ ќе стигнам во Кина! Им благодарам на сите за грижата. Се вклучи и почесниот монголски конзул во Македонија. Монголците беа пофлексибилни и ни дозволија да се вратиме назад, иако првично имавме само транзитна виза“ – објасни Николов за „факултети.мк“.

Откако ќе поминат три дена во Пекинг, Шуклев и Николов ќе се вратат назад од Улан Батор до Стојаково, повторно со нивниот олдтајмер, „Рено 4“ старо 41 година. За целата поддршка од МНР и Амбасадите на Македонија во Русија и Конзулатот од Турција патувачките јунаци упатуваат покана за пречек во нивното Стојаково, на враќање околу 10 август, а можеби и порао поради летачката тура од 3.000 километри. За назад ги чека пат долг 10.000 километри и веќе познат од првата патувачка траса изминатите 18 денови.

Last modified on Среда, 17 Јули 2019 - 18:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова група јасли во Детската градинка во Миравци

Во полн ек се подготовките за реновирање, адаптација и опремување на просторот

Повеќе

Честит 11 октомври!

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се

Повеќе

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во

Повеќе

Владата одлучи: За 10 проценти поголеми плати во образованието од април

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на

Повеќе

Поцков: Гевгелија е веќе на прав пат

Со проектите што ги спроведува општина Гевгелија на терен како во областа на

Повеќе

Граѓанска трибина „На прав пат“ во Гевгелија

Новата кампања на СДСМ со слоганот „На прав пат“ вечерва беше промовирана и во

Повеќе

Облечете се потопло денеска и понесете чадор - студот од Европа ќе донесе ниски

Многу студена впздушна маса која е со потекло од Арктикот, уште во текот на

Повеќе

Државниот секретар на САД Мајкл Помпео во посета на Македонија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пред два часа пристигна во Охрид,

Повеќе

Собранието изгласа покачување на платите на јавната администрација

Со 82 гласа „за", без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та

Повеќе

Се уредува нов детски парк во Миравци


Деновиве, во тек е уредување на нов детски парк за најмладите жители на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.