Олдтајмер јунаците од Стојаково влегоа во Европа

Понеделник, 29 Јули 2019

Со преминувањето на границата помеѓу Украина и Полска на преминот Ласково, авто-пилотите Шуклев и Николов со 41 годишниот олдтајмер „Рено 4“ конечно влегоа на територија на Европската Унија.

- „Ни мириса на дома“ коментира еден од авантуристите-возачи, Ѓорги Николов видно возбуден дека ја поминаа Руската и Азиската територија и навлегуваат на домашно Европско тло.

Возачкиот тандем Џоко Шуклев и Ѓорги Николов веќе 31 ден како се на турнејата „Од Стојаково до Пекинг со Рено 4“ што е своевидна авантура за нив, но и за бројните следбеници на социјалните мрежи на нивниот пат долг 23.000 километри.
Заклучно со денешниот ден до 17 часот тие имаа изминато 20.500 километри. Денеска патуваат до метрополата на Полска - Варшава. Ова е велат скршнување од планираната траса, но има свое оправдување и намена: „Целта е да се надополнат „прелетаните километри на кинеско тло“ со возењето од Украина до Полска и Варшава и целата патувачка дестинација на старецот на 4 тркала да изнесува 23.000 километри. Полска не беше дел од патувачката рута на авантурата од Стојаково до Пекинг, но и Пекинг не беше во план да биде прелетан, туку извозен со патувачкото трио: Џоко, Ѓорги и Реното.
Така ќе се надопочнат сите 23.000 километри на жилавиот автомобил кој возачите ги служеше без мака и без дефекти.

- „Наш домаќин во следните неколку дена во Варшава ќе биде Дејан Георгиев, родум од Богданци. Утре е планирано дружба со Македонци кои се на привремен престој во Полска во ресторанот Под Парасолами“ - велат патувачките авантуристи од југот на Македонија.

Најавија враќање во Стојаково на 4-ти август.

Last modified on Понеделник, 29 Јули 2019 - 18:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова група јасли во Детската градинка во Миравци

Во полн ек се подготовките за реновирање, адаптација и опремување на просторот

Повеќе

Честит 11 октомври!

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се

Повеќе

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во

Повеќе

Владата одлучи: За 10 проценти поголеми плати во образованието од април

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на

Повеќе

Поцков: Гевгелија е веќе на прав пат

Со проектите што ги спроведува општина Гевгелија на терен како во областа на

Повеќе

Граѓанска трибина „На прав пат“ во Гевгелија

Новата кампања на СДСМ со слоганот „На прав пат“ вечерва беше промовирана и во

Повеќе

Облечете се потопло денеска и понесете чадор - студот од Европа ќе донесе ниски

Многу студена впздушна маса која е со потекло од Арктикот, уште во текот на

Повеќе

Државниот секретар на САД Мајкл Помпео во посета на Македонија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пред два часа пристигна во Охрид,

Повеќе

Собранието изгласа покачување на платите на јавната администрација

Со 82 гласа „за", без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та

Повеќе

Се уредува нов детски парк во Миравци


Деновиве, во тек е уредување на нов детски парк за најмладите жители на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.