Топ Новости

Олдтајмер јунаците од Стојаково влегоа во Европа

Понеделник, 29 Јули 2019

Со преминувањето на границата помеѓу Украина и Полска на преминот Ласково, авто-пилотите Шуклев и Николов со 41 годишниот олдтајмер „Рено 4“ конечно влегоа на територија на Европската Унија.

- „Ни мириса на дома“ коментира еден од авантуристите-возачи, Ѓорги Николов видно возбуден дека ја поминаа Руската и Азиската територија и навлегуваат на домашно Европско тло.

Возачкиот тандем Џоко Шуклев и Ѓорги Николов веќе 31 ден како се на турнејата „Од Стојаково до Пекинг со Рено 4“ што е своевидна авантура за нив, но и за бројните следбеници на социјалните мрежи на нивниот пат долг 23.000 километри.
Заклучно со денешниот ден до 17 часот тие имаа изминато 20.500 километри. Денеска патуваат до метрополата на Полска - Варшава. Ова е велат скршнување од планираната траса, но има свое оправдување и намена: „Целта е да се надополнат „прелетаните километри на кинеско тло“ со возењето од Украина до Полска и Варшава и целата патувачка дестинација на старецот на 4 тркала да изнесува 23.000 километри. Полска не беше дел од патувачката рута на авантурата од Стојаково до Пекинг, но и Пекинг не беше во план да биде прелетан, туку извозен со патувачкото трио: Џоко, Ѓорги и Реното.
Така ќе се надопочнат сите 23.000 километри на жилавиот автомобил кој возачите ги служеше без мака и без дефекти.

- „Наш домаќин во следните неколку дена во Варшава ќе биде Дејан Георгиев, родум од Богданци. Утре е планирано дружба со Македонци кои се на привремен престој во Полска во ресторанот Под Парасолами“ - велат патувачките авантуристи од југот на Македонија.

Најавија враќање во Стојаково на 4-ти август.

Last modified on Понеделник, 29 Јули 2019 - 18:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.