Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Рено дуото се враќа во Стојаково

Недела, 04 Август 2019

По 37 денови патешествија низ осум европски и две азиски држави, со поминати 23.000 километри денеска попладне Рено триото - Џоко, Ѓорги и олдтајмерот од 1978 година се враќаат во Стојаково.

Попладне се очкува да влезат на македонска територија преку граничниот премин Дојран. Се очекува во Стојаково да се одбележи организиран пречек на автомобилските првенци од Македонија кои со автомобил со регистарски таблички од Македонија стасаа до Кина. Не ја провозаа територијата на најбројната нација во светот, но затоа пак го развиорија македонското знаме на ѕидините од Кинескиот ѕид. Со тоа го оправдаа името на својот патувачки проект „Од Стојаково до Пекинг со Рено 4“.

Денеска, сите патишта водат до Стојаково. И стојачани, и богданчани и гевгеличани ќе сакаат да се радуваат на доаѓањето на овие авантуристи, полни со приказни за доживувањата од нивните патувања: послушниот и издржлив 41 година стар автомобил, пресретливите луѓе кои ги среќаваа на патот, убавата монголка Жаклин која го растрепери срцето на еден од автопилотите, експедитивната соработка со Македонското Министерство за надворешни работи кое преку Амбасадите обезбеди влез во Кина на нашите јунаци од југот, обезбедените авио билети, приемот од македонскиот Конзул во Русија.
Сите тие посакаа јунаците на патувачкиот проект да ја остварат својата мисија, а тие летото во август да дојдат дома во Македонија и заедно да им посакат добредојде во нивното Стојаково. Така, како и лани, во најава се дипломатски гости.

Дочекот на Рено јунаците е закажан вечерва во 18 часот во дворот, игралиштето на основното училиште „Кирил и Методиј“ во Стојаково.
Кој може да и' одолее на оваа покана? И да не сте кадарни за оро треба да дојдете да ја вдишете победничката атмосфера на гордите стојчани, кои Ве канат со следнава порака:

„Да го повториме незаборавниот пречек од минатата година, бидејќи подвигот што го направија Џоко и Ѓорѓи ќе остане запишан во аналите на Македонскиот автомобилизам како прв автомобил со Македонски регистарски таблички кој стигнал до Кинеската граница, а Стојачани треба да бидат особено горди, да ја стават најубавата дулама и да излезат да им се заблагодарат бидејќи преку оваа авантура за Стојаково се слушна за прв пат на многу нови места.
Уште една причина повеќе да славиме денеска е тоа што моделот Рено 4 слави 58 роденден.
Се гледаме во 18 часот!“ порачуваат олдтајмер јунаците Џоко Шуклев и Ѓорги Николов.

По извозените патишта низ Македонија, Србија, Романија, Украина, Русија, Монголија, прелетана Кина, па назад по истиот редослед до Москва, потоа Полска, Србија, Бугарија, Грција и преку граничниот премин Дојрани-Дојран, назад до почетниот старт и нивна конечна цел - Стојаково. Поминат планинскиот венец Карпатите, големиот Урал и континенталната граница меѓу Европа и Азија, потоа Бајкалското езеро, по течението на големиот Дунав, стасаа и до нашата Македонија.
Затоа, денеска сите патишта водат до Стојаково!


Last modified on Недела, 04 Август 2019 - 14:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.