Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Стојаково ги пречека Рено јунаците

Понеделник, 05 Август 2019

Развиорени знамиња, колони возила следбеници, ракоплескања, поздрави со прегратки, селфиња и многу забава, така синоќа ги пречекаа жителите на Стојаково своите Рено јунаци кои пропатуваа 23.000 километри со олдтајмерот стар 41 година.
Џоко Шуклев и Ѓорги Николов се познати „рено авантуристи“ од ова богданско село. Минатата година тие ја реализираа турата „Од Стојаново до Ница со Рено 4“, а годинава нивната мисија траеше се' до кинеската престолнина Пекинг. Поминаа низ териториите на десет држави, осум на Европскиот континент, а две на Азискиот во период од пет недели и два дена, или точно 37 денови.

Бројните симпатизери на овие несекојдневни авантуристи, место спомени од нивните патешествија, синоќа на организираниот пречек во дворот на училиштето „Св Кирил и Методиј“ инсистираа да најават следна своја патувачка мисија. Постариот навигатор на „Рено авантурата“, Ѓорги Николов, немаше дилема дека авантурите ќе продолжат. Заедно со Џоко и двајцата го пречкртаа Пекинг на мапата излепена на каросеријата од Реното и напишаа следна дестинација - САД,  Рута 66.

Олдтајмерот со регистарски ознаки МК GE 8497 AB догодина ќе има 42 години, ама уште од сега ќе се спрема за новата авто авантура „Од Стојаково до САД со Рено 4“.

Колку ли возбуди ги чекаат „Рено јунаците“ до година можеме само да замислиме и да посакаме да бидат исто така креативни во нивните дописи на социјалните мрежи и да го споделуваат нивното доживување со Македонското знаме на територијата на Американскиот континент.

Америко, стојачани доаѓаат!

Last modified on Понеделник, 05 Август 2019 - 19:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.