Топ Новости

Ракометен меморијал за Петрушев и Лисичков во Богданци

Недела, 25 Август 2019

Тандемот предводници на ракометот во Богданци и тимот на РК „Младост“, Гоце Петрушев и Томе Лисичков, кои прерано починаа, се повод за меморијалот кој се организираа во нивна чест и спомен, а ќе се одржи во Богданци.

Меѓународниот меморијален турнир, насловен „Гоце и Томе“ на теренот во спортската сала „Млаз“ во Богданци ќе ги соберат ракометните првенци од Репрезентацијата на Македонија и РК „Партизан“ од Гевгелија, заедно со домаќинскиот клуб на настанот РК „Младост“ од Богданци.

Во чест на титуларите на меморијалот, боите на „Младост“ ќе ги претставуваат ветераните од овој богдански тим кои некогаш го носеа дресот на „Мадост“, а тоа се меѓународните играчи: Сергеј Турченко, Виктор Горбах, Славиша Стојковиќ, Зоран Мартиновиќ и други. Во најавата за учество на турнирот е и името на некогашниот стратег на тимот, Касим Каменица.

Ветераните на Младост ќе играат против ветераните на Македонија, кои беа во акција и на Струшкиот турнир. Целиот настан ќе се одржи во еден ден, на 31 август со почеток во 18:00 часот.

За повозрасните љубители на ракометот, овој настан ќе биде можност да се потсетат на златните времиња на „Младост“ Богданци, тимот што секогаш им ги расипуваше сметките на „Вардар“, „Пелистер“ и во поново време Металург, коментираат добрите познавачи на ракометниот зенит на „Младост“.

Покровител на спортскиот настан е Општина Богданци. Влезот за сите љубители на ракометот, почитувачи на спортските традиции и носителите на Меморијалот е слободен (бесплатен).


Last modified on Недела, 25 Август 2019 - 18:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почина музичарот Александар Попов (1933-2019)

Денеска попладне во 86-та година од животот почина познатиот музичар, музички

Повеќе

Бенефициите на поранешните претседатели на тапет кај ДКСК

Антикорупциска денеска побара „Да се раскине договорот за канцеларите на Иванов

Повеќе

Почна внатрешно уредување на реновираните блокови В и Г во студентскиот дом

Пред почетокот на студентската година, од Државниот студентски центар преку

Повеќе

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.