Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Трикратен светски првак во пливачки ултрамаратон

Среда, 11 Септември 2019

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев се искачи на пиедесталот на маратонот во Италија пливајќи од Капри до Неапол. Освојувајќи го третото место тој ја потврди светската титула во Светската серија на ултрамаратони. Ова му е трета титула по ред. Претходно обезбеди медал во 2015-та и 2017-та година.

Но, веста за ова извонредно спортско достигнување ја нема на медиумите од национален ранг. Токму поради тоа, преку социјалните мрежи се огласи неговиот брат Дарко Поп Ацев, кој напиша:

„Дечково, (пишува Дарко за својот брат Евгениј) трипати е победник на светската серија ултрамаратони (2015, 2-17 и 2019 година). Успех, недоволно вреден да се спомене на ниедна национална ТВ. Успех непрепознаен од ниедна фирма, успех недоволен за да има барем некаква помош од државата. Државата чии бои ги брани и повеќе од достојно ја претставува. Кој не осетил и не видел, не знае колку пот и одрекувања е тоа“, пишува Дарко.

„Е, овој дечко, сам си плаќа каде и да оди за да не претставува, а нема ниту еден денар работен стаж, ниту здравствено, ниту пензиско осигурување. Зошто? Затоа што решил да плива за Македонија. И како дал Господ, го прави тоа без никаква помпа, одбивајќи понуда да плива за друга држава
Искрено, ти се восхитувам на честа, скромноста и истрајноста. Добри спортисти има многу, ама добри луѓе многу малку...е, ти си еден од нив. Честитки, голем човеку“, пишува Дарко за Евгениј, со надеж дека можеби нештата ќе се променат.

Last modified on Среда, 11 Септември 2019 - 11:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.