СРД „Костреш“ Богданци со пехар за најголем уловен крап на Јадранко-Подунавски Куп на Паљурци

Вторник, 01 Октомври 2019

Екипата на ЗСРРК „Вардар 1“ од Скопје е носител на пехар и сребрени медали на учеството на 11 „Јадранко-Подунавски Куп“ во дисциплината крап на акумулацијата Паљурци, кај Богданци, што се одржа овој викенд од 22 до 26 септември.

На купот учествуваа 11 риболовни екипи од пет држави: Македонија, Србија, Хрватска, Црна Гора и Словенија.
Победничкиот пехар и златни медали освоија членовите на екипата CCB „Piškor“ од Загреб со улов на 9 примероци крап, со вкупна тежина од 32 килограми и 830 грама, со најголем примерок од 5 кг и 460 грама.
Македонскиот второпласиран тим улови 7 примероци на крап со вкупна тежина од 26 кг и 510 грама и 6,2 килограми тежина на најголемиот уловен примерок на крап.
Третопласирана е екипата риболовци од USR „šaran“ од Кикинда Србија, кои станаа носители на пехар и бронзени медали за пласманот. Тие уловија 4 примероци на крап со вкупна тежина од 20 кг и 420 грама, а најголемиот примерок имаше тежина од 9 килограми.

Домакинската екипа на СРД „Костреш“ од Богданци се стекнаа со пехар за најголем уловен примерок на крап во водите на натпреварувачкиот ревир - Паљурци. Нивниот примерок на крап кој им го донесе трофејот и дипломата за најголем улов тежеше 9 килограми и 20 грама. Инаку, риболовците од „Костреш“ имаа вкупен улов од 3 крапа и 17,44 килограми тежинска маса на рибен улов.

За време на Купот екипите имаа задача да ловат 72 часа непрекинато. Секој уловен примерок се мереше после уловот и после земените податоци се враќаше во водите на Паљурци. Вкупниот улов за време на натпреварувачкиот термин од три дена изнесуваше 36 примероци крап со вкупна тежина од 141 килограми и 480 грама.

Тродневниот купски натпревар беше во организација на Риболовната Федерација на Македонија, а со поддршка на Агенцијата за млади и спорт на Македонија. Главен судија на натпреварот беше Пеце Велевски, а секретар на натпреварот беше Миодраг Пешиќ, инаку официјален претседател на Риболовната Федерација на Македонија.

Ова е прв пат Македонија да биде домаќин, а Риболовната Федерација на Македонија организатор на „Јадранско-Подунавскиот Куп“ и да ги добие најдобрите комплименти за својата одлична организациона улога од светските риболовни прваци - екипата на Хрватска. Тие изјавуваат дека досега ова е врв на организација, каква што ја нема ни на Светски првенства на кои досега учествувале, со одлични услови, питоми луѓе, одличен терен, мирни води, и секако топлото јужно сонце над Паљурци. (Видео изјава во прилог).

Last modified on Вторник, 01 Октомври 2019 - 11:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.