Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Ноле пак е машина: Го освои Токио без изгубен сет

Недела, 06 Октомври 2019

Новак Ѓоковиќ ја заврши својата совршена недела во Токио со трофеј во рацете и без загубен сет. Во финалето се виде разликата во класите помеѓу Ноле и австралискиот тенисер Џон Милман, а дуелот заврши за нешто повеќе од еден час со резултат (6-3; 6-2) во сетови.

Фантастичниот прв сервис на 32-годишниот српски тенисер му донесе рутинско освојување на првиот сет. Направи брејк за предност од 3-1 и не погледна назад, за да поведе со 6-3.

Веќе на стартот на вториот сет победникот беше одлучен. Ѓоковиќ двапати по ред го одзеде противничкиот сервис и си го отвори патот кон нова титула во кариерата.

Ова е четврта титула за тенисерот од Србија кој ги освои и „Австралија опен“, „Вимблдон“ и Мастерсот во Мадрид оваа година.

За најдобриот тенисер на денешницата ова е прв настап во Токио и прв шампионски трофеј. Наредната година тој планира да се врати во главниот град на Јапонија, за да настапи и да се бори за златото на Летните Олимписки игри.


Last modified on Недела, 06 Октомври 2019 - 13:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.