Топ Новости

Гевгеличанецот Даниел во МК репрезентација на СП во кик бокс

Понеделник, 21 Октомври 2019

Даниел Митров, член на гевгелискиот Кикбокс Клуб „Аждер“ од утре заедно со уште петмина спортисти од Македонија ќе ги брани боите на нашата земја на Светското сениорско првенство во кик бокс што се одржува во Сараево, Босна и Херцеговина. Од 22 до 27 октомври шест натпреварувачи во лоу кик и К-1 од Македонија ќе се трудат да го достигнат светскиот спортски врв.

Боите на Македонија ќе ги бранат Димитар Ѓоргиев (-86 кг, лоу кик), Емир Ибраим (-63,5 кг, лоу кик), Бобан Илиоски (-81 кг, К-1), Роберт Костовски (-71 кг, К-1), Даниел Митров (-57 кг, К-1) и Дарко Најдов (-67 кг, К-1).

Како тренери репрезентацијата ја водат претседателот на Македонската Кикбокс Маитаи федерација и селектор, Дејан Митровски – Урко, како и Драган Атанасовски.

- „Подготвени сме за настапот на Светското првенство. Согласно подготовките нашите проценки се дека овие шест натпреварувачи ќе ја претставуваат Македонија на ова првенство во најдобро светло, онака како што знаеме ние спортистите и верувам дека ќе се вратиме со медали“ – истакна пред заминувањето претседателот Митровски.

Тој ги искажа и надежите дека Димитар ќе успее да ја одбрани минатогодишната титула и годинава да го понесе по четврти пат златото во својата категорија. Понатаму изјави „Бобан, на кого три години за влакно му бега златото, конечно ќе успее да го освои златото, бидејки напорно и редовно тренираше и сфати која е поентата за победа. Останатите борци, Емир Ибраим, Дарко Најдов, Роберт Костовски и Даниел Митров се повеќекратни државни прваци и се голем потенцијал и претенденти за медали“, изјави селекторот и претседател на Кик бокс маитаи федерцаијата на Македонија Дејан Митровски – Урко кој со тренерот Драган Атанасовски ја предводат нашата селекција, пренесува ипон.мк.

На борбениот ринг на Светското првенство во Сараево ќе настапат 754 натпреварувачи од 58 држави.

Репрезентацијата на Македонија замина за Сараево завчера, а денеска веќе се познати противниците за првиот натореварувачки ден кој започнува утре, вторник, 22 октомври. Нашите репрезентативци дуелите ќе ги имаат со:

63,5 кг, лоу кик
Емир Ибраим – Руци Лучјано (Грција)

-86 кг, лоу кик
Димитар Ѓоргиев – Љубо Јалови (Србија)

-57 кг, К-1
Даниел Митров – Максим Казаку (Молдавија) / Доминик Раундтри (САД), 2.коло

-67 кг, К-1
Дарко Најдов – Димитар Стојанов (Бугарија) 2.коло

-71 кг, К-1
Роберт Костовски – Сони Даграед (Белгија)/ Бенџамин Реган (Австралија) 2.коло

-81 кг, К-1
Бобан Илиоски – Нијат Хејдаров (Азербејџан) 2.коло

 

Last modified on Понеделник, 21 Октомври 2019 - 22:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.