Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Македониja ја победи Украина со 26:25

Петок, 10 Јануари 2020

Во драматична завршница на првиот натпревар од ЕХФ ЕУРО 2020 натпреварот на репрезентацијата на Македонија во дуелот со првиот противник Украина заврши со победа од 26:25.
Драматиката достигна врв во осумата секунда од крајот на натпреварот кога Украинците изедначија на 25:25. Во 59-та минута и 52 секунди капитенот на нашата репрезентација Киро Лазаров го превзеде последниот напад. Без размислување, непоколебливо Кире ја „лансираше“ топката без додавање директно во голот на Украина. Капитенот на МКД Репрезентацијата решително во напнатата завршница ги обезбеди првите 2 бода на Македонија на Европското ракометно првенство 2020.

Нашиот репрезентативен тим 45 минути доминираше со водство, на полувреме замина на пауза со резултат од 13:10, а во текот на второто полувреме достигнаа и резултат со 5 гола предност. Но, на теренот последните 15 минути се вжештија. Сепак бодовите птидоа кај непоколебливите и катапултот на Кире на 5 секунди од крајот на натореварот.

Одличен на голот беше нашиот Никола Митровски со реализирани 14 одбрани.

Организаторот на првенството за играч на мечот го порогласи нашиот Филип Талевски.


Last modified on Петок, 10 Јануари 2020 - 22:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

ОЈО во Гевгелија со парични казни за девет лица

Јавното обвинителство на РСМ денеска издаде соопштение со кое се наведува дека

Повеќе

Обезбедени се 55 нови респиратори, се чека на испорака

Европската Унија и Норвешката амбасада во донаторска мисија за обезбедување

Повеќе

Седумдесет годишен А.А. е сторител на инцидентот прексиноќа во центарот на

Секторот за внатрешни работи, Канцеларија за односи со јавноста од Струмица во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.