Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Хрватска со сребрен трофеј од EHF 2020

Недела, 26 Јануари 2020

Хрватската репрезентација вечерва во Стокхолм во дуелот со Шпанија реализираа резултат 20:22 и ја прошуштија шансата да станат носители на златниот трофеј. Сребро на градите на репрезентативните и тимот на Хрватска, со сребрениот трофеј им беа врачени денеска. Падна и некоја солза за изгубената шанса меѓу играчите. Шпанците го освоија златото и стана ракометни прваци на Европа.

Сребрениот медал за Хрватите е трет по ред од Европските ракометни шампионати. Пред денешното финале, Хрватите имаат пет ЕХФ награди: две сребра во 2008 и 2010 и три бронзи од 1994, 2012 и 2016.

Со околу 10.000 хрватски навивачи на стадионот, страната на Лино Червар започна добро и од одбраната и од нападот. Капитенот Домагој Дувњак, Игор Карачиќ, Марино Мариќ и Лука Степанчиќ беа во стрелачка форма уште рано, бидејќи Хрватска уживаше во предност од три гола за прв пат во мечот во 18-та минута кога водеа со 10-7.

Шпанија успеа да постигне три неодговорени гола за израмнување на 10-10 во 25-та минута и го донесе водството за прв пат во мечот 11-10 во 28-та минута бидејќи Хрватска мина над 11 минути без погодок. Шпанија би водела со 12-11 на паузата.
Второто полувреме не започна одлично за Хрватска, бидејќи Шпанија капитализираше на голем број грешки за да го истегне водството на 16-12. Хрватска се врати на 16-15 со 15 минути лево во мечот благодарение на Марин Сего во гол и одредена цврста одбрана и потоа изедначи на 18-18 во 49-та минута.

Хрватска ја држеше Шпанија без резултат повеќе од 6 минути и го донесе водството 19-18 со нешто повеќе од шест минути преостанати кога Степанчиќ пушти во лет. Хрватска имаше шанси да го превземе водството, но Шпанија би постигнала со казна од 7 метри со 90 секунди лево за водство од 21-20.

Хрватска не успеа да се изедначи со нападот бидејќи ја преврте топката и Шпанија повторно ќе постигне гол за да победи 22-20 и да ја одбрани својата европска титула.

Хрватскиот капитен Дувњак беше прогласен за човек на натпреварот и МVP на Европските првенства.

Last modified on Недела, 26 Јануари 2020 - 20:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.