Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Ѓоковиќ обезбеди финале на „Австралија опен“

Четврток, 30 Јануари 2020

Со брилијантна игра на Новак Ѓокович и победа во три сета (3-0) над швајцарецот Роџер Федерер, српскиот тенисер денеска обезбеди финале на Австралија опен што се игра во Мелбурн. Трите сета ги доби со резултат 7-6, 6-4 и 6-3.

Федерер одлично тргна во мечот, па имаше водство од 5-2 во првиот сет, но потоа Србинот успеа да направи сензационален кам-бек и да го освои сетот во тај-брејк со 7-6.

Во вториот сет можеше да се забележи многу подобра игра од страна на Ѓоковиќ, кој вршеше притисок на сервисот на Федерер и успеа да го добие сетот со 6-4. Важен момент во третиот сет беше шестиот гем кога Ѓоковиќ направи брејк и успеа да ги постави конечните 6-3.

Србинот во финале ќе игра против подобриот од второто полуфинале меѓу Александер Зверев и Доминик Тим.


Last modified on Четврток, 30 Јануари 2020 - 14:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

ОЈО во Гевгелија со парични казни за девет лица

Јавното обвинителство на РСМ денеска издаде соопштение со кое се наведува дека

Повеќе

Обезбедени се 55 нови респиратори, се чека на испорака

Европската Унија и Норвешката амбасада во донаторска мисија за обезбедување

Повеќе

Седумдесет годишен А.А. е сторител на инцидентот прексиноќа во центарот на

Секторот за внатрешни работи, Канцеларија за односи со јавноста од Струмица во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.