Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Новак го освои победничкиот трофеј на Австралија опен 2020

Недела, 02 Февруари 2020

Со три освоени сета, од пет одиграни во четиричасовна игра против Доминик Тем, денеска српскиот тениски ас Новак Ѓоковоќ победи во финалето на „Австрајила Опен 2020“. Новак го започна мечот со освоен сет, Тим му ги одзеде двата наредни сета, а тој во разорна битка триумфираше во следните два, четвртиот и петтиот сет со една извонредна ментална снага да го претвори разочарувањето на публиката во своја победа (4-6; 6-4; 6-2; 3-6; 4-6)

Победата настапи на 14 минути пред полноќ во маратонската игра во Мелбурн, а церемонијата на носителот на пехарот се одржа на полноќ.

За Новак ова е осма победа од осум трунири во текот на годината, 17-ти по ред освоен грен слем во кариерата и враќање на првото место од АТП листата.
Last modified on Недела, 02 Февруари 2020 - 14:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

Платите на функционерите намалени на 14.500 денари, одлучи Владата

Априлската и мајската плата на сите државни и именувани функционери ќе изнесува

Повеќе

Осум години затвор за Владимир Талески за ученичкиот превоз во Битола

Кривичниот суд денеска ја објави пресудата и за случајот „Транспортер“.

Повеќе

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.