Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Даниел освои злато, Ване бронзен медал на Државното првенство во Кик Бокс 2020

Среда, 26 Февруари 2020

Викендов во Арената „Борис Трајковски“ во Скопје се одржа првото Државно првенство во Кик бокс на кој учество зеде и гевгелискиот КБК „Аждер“. Најуспешен од членовите на клубот беше младиот Даниел Митров, кој освои златен медал во конкуренцијата К1-60 сениори.

Успехот е дотолку поголем ако се знае конкуренцијата: 205 учесници од 24 кик бокс клубови од државата.
Вториот претставник од Гевгелијаи член на „Аждер“ беше Ване Митев кој имаше натпревар во категоријата К1-63,5 но на поени загуби од својот противник. Сепак остана на листата добитници освојувајќи го бронзениот медал во својата категорија.
Првото национално кик бокс првенство за 2020 година за сите возрасни категории (татами – кик лајт, ринг– лоу кик и К1) беше во организација на Кик бокс Маитаи федерација на Македонија (КМФМ). Во рамките на првенството се одржа и подготвителен судиски семинар за судиите на татами и ринг и тренерски семинар.

Реализацијата на овој масовен натпревар беше потпомогната од страна на Агенцијата за млади и спорт на РМ, од Карате федерацијата на Македонија, како и неколку домашни компании од приватниот сектор.

За најуспешен кикбокс клуб е прогласен КБК Шампион од Скопје со освоени вкупно 33 медали. Втор по успех клуб е КБК Гладијатор од Скопје со освоени 15 медали. Гевгелискиот КБК „Аждер“ предводен од тренерот Атанас Стојковски, оствари ефектива од 100% - испрати двајца учесници на Државното првенство и двајцата се вратија со медали.
Инаку, младиот гевгелиски кик боксер Даниел Митров, член на КБК „Аждер“ од Гевгелија, беше еден од учесниците на Македонската репрезентација на Светското првенство во кик бокс, што се одржа октомври 2019 во Сараево, БиХ. Од стекнатото дебитантско искуство на СП тренерите велат дека е доволно борбен за успех на следните настапи, што еве викендов се оствари со освоеното злато.

Еве  РЕЗУЛТАТИ:
РИНГ
Лоу кик – 51 пом. Јуниори
1. Петар Неделковски – Максам – Прилеп
Лоу кик – 56 сениори жени
1. Андреа Костовска – Шампион – Скопје
Лоу кик -60 помлади јуниори
1. Љуан Муртезани – Будо – Велес
К1 -60 постари јуниори мажи
1. Марко Тодоров – Шампион – Скопје
К1 -60 постари јуниори жени
1.Милена Стојановска Патриот спорт – К.Паланка
Лоу кик – 60 сениори жени
1.Цецилија Велковска Шампион – Скопје
2.Марија Кичевска Работнички Адора – Скопје
К1 – 60 сениори
1. Даниел Митров – Аждер – Гевгелија
К1 +60 помлади јуниори жени
1. Миа Тодорова – Шампион Скопје
К1 – 63 сениори
1.Марио Цветковски Прокик фемили – Скопје
2.Медин Амети Наско тим – Скопје
3.Ване Митев Аждер – Гевгелија
Лоу кик – 63 пом. Јуниори
1.Марко Горневски Гладијатор – Скопје
Лоу кик -63,5 постари јуниори
1. Ерен Есадовски – Тим Зоран – Струмица
Лоу кик -67 помлади јуниори
1.Марко Атанасовски Викинг – Скопје
2.Марко Андонов Тим Зоран – Струмица
3.Милан Милошевиќ Будо – Кавадарци
3.Панче Витанов Тим Зоран – Струмица
К1 – 67 пос. Јуниори
1.Мирко Василев Комбат – Радовиш
2.Андреј Филипов Енерџи – Битола
К1 – 67 сениори
1. Дарко најдов – Гладијатор – Скопје
К1 – 70 сениори жени
1. Михаела Миова – Гладијатор – Скопје
К1 +70 пос. Јуниори жени
1. Викторија Ивановска – Фајт тим – Скопје
К1 + 70 сениори жени
1. Анисија Павловска – Гладијатор – Скопје
Лоу кик -71 постари јуниори
1. Амар Дрпљанин – Горила – Скопје
Лоу кик -75 помлади јуниори
1. Дамјан Зафиров – Шампион – Скопје
Лоу кик – 75 пос јуниори
1.Кирил Јакимовски Патриот спорт – К.Паланка
2.Петар Миновски Шампион – Скопје
Лоу кик – 71 сениори
1.Александар Глушкин Фајт – тим – Скопје
2.Кристијан Настевски Работнички Адора – Скопје
К1 – 71 сениори
1. Златко Стоименов – Горила – Скопје
К1- 81 помлади јуниори
1. Никола Малденовски – Гладијатор – Скопје
Лоу кик – 81 пос јуниори
1.Далибор Глигоров Шампион – Скопје
2.Амер Плакич Будо – Велес
3.Ханан Колашинац Дино – Скопје
Лоу кик – 81 – сениори
1. Али Елвир – Шампион – Скопје
Лоу кик +81 пом јуниори
1.Петар Велковски Шампион – Скопје
2.Данило Делетич Гладијатор – Скопје
Лоу кик – 86 пос јуниори
1.Енсар Исеини Шампион – Скопје
2.Златко Пензов Будо – Велес
К1 – 86 сениори
1. Никола Бубевски – Енерџи – Битола
К1 – 91 сениори
1.Димитар Ѓоргиев Работнички Адора – Скопје
2.Ивица Цветановски Прокик фемили – Скопје
Лоу кик – 91 пос јуниори
1.Милан Митревски Горила- Скопје
2.Филип Мицевски Тим Зоран – Струмица
К1 +91 сениори
1.Стефан Михајловски Прокик фемили – Скопје
2.Филип Смилковски Шампион – Скопје
Лоу кик +91 сениори
1.Стефан Михајловски Прокик фемили – Скопје


Last modified on Среда, 26 Февруари 2020 - 21:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.