Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Ако не се стави короната под контрола ќе нема ЛОИ 2021

Вторник, 28 Април 2020

Корона вирусот ги одложи, а сега го проблематизира одржувањето на Олимписките игри во Јапонија.
Претседателот на организацискиот комитет на Олимписките игри во Токио, Јоширо Мори предупреди, доколку коронавирусот не биде ставен под контрола тие нема да се одржат во 2021 година.

Мори за медиумите во Јaпонија изјави дека е невозможно ЛОИ во Токио да се одржат во 2021 година доколку нема решение за Ковид-19.

- „Нема да има олимписки игри во Токио доколку нема решение за Ковид-19, вложивме многу средства во организацијата, над 10 милијарди евра, ново одложување нема да има никаква смисла, нема решение за коронавирусот, нема да има игри“ – изјави Мори.

Органзаторите се во очекување на вакцина против корона, но бидејќи за неа се потребни најмалку 18 месеци за да биде одобрена и ставена во функција на заштита на спортистите учесници, не можно е тоа да се случи до најавеното одложување за летото 2021 година.

Олимписките игри само три пати се одложувани досега во историјата на спортот, 1916, 1940 и 1944 година поради светските војни.
Корона војната со здравствените сили ќе биде историски мотив за ново одлагање на ЛОИ.


Last modified on Вторник, 28 Април 2020 - 18:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.