Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

На 1 мај гевгелискиот алпинист д-р Петков на 1000 метри до Монт Еверест

Петок, 01 Мај 2020

Гевгелискиот алпинист д-р Петков на Денот на трудот во 2018 година се искачи на висина од 7.800 метри од највисокиот светски врв Монт Еверест. Тоа е само 1.048 метри до самиот врв наречен „Капата на светот“.
Овде меѓународниот тим алпинисти предводен од англискиот водич Тим Моусдејл од Лондон, во кој беше и гевгеличанецот Петков, остана да преноќи три ноќи без боци за кислород, за аклиматизација и приспособување на телото и организмот на вонредно ледените услови на Еверест.
За еден ден од -5 степени тие стигнаа на терен каде температурата е -30 степени Целзиусови. Ваквиот вонреден напор, треба да се издржи три дена и три ноќи, под леденото тло на Кампот 3 каде ноќите се уште постудени и до -40 степени под нулата.
Експедицијата ја греат топли вреќи, шатори, решоа за загревање до топење на снегот за снабдување со вода и испробување на опремата за конечниот чин искачувањето на врвот Монт Еверест од 8.848 метри надморска височина.
Првомајското искачување до 7.800 метри е втoро по ред на седумчлениот тим алпинисти во кои е и гевгеличанецот Георги Петков. Истата рута ја реализираа и на 28 април, за еден ден од 7.200 м.н.в. до 7.800 м.н.в. Но, еднодневниот зафат за висинско искачување на 2.400 метри разлика надморска височина од Базниот камп сместен на 5.400 м.н.в. до Камп 3 на 7.800 м.н.в. со тродневен престој за аклиматизација е новиот 1-во мајски предизвик за овие ледено уверени алпинисти во својата намера да зачекорат на Покривот на светот.

После престојот во Камп 3 екипата се врати на нова аклиматизација на телото во Базниот камп. Потоа се очекуваше погоден временски џеб (погодни временски услови) за реализирање на конечната цел, освојување на „Кралицата на небото“, како што го нарекуваат врвот Монт Еверест луѓето во Непал.

Погодниот времеснки џеб се создаде на 19 мај 2018, но уште утрото пред тргнување гевгелискиот алпинист само станал од својот шатор и се срушил на земја. Била констатирана моментална смрт - срцев арест.
Во чест на првиот гевгелиски патник кон Хималаите, д-р Георги Петков, лекар специјалист инфектолог, толку неопходен во својата стручност и во ова време, инаку долгогодишен член на гевгелиското планинарско друштво „Кожуф“ - планинарите во спомен на хималајскиот патник од Гевгелија, востановија планинарски „Меморијал Д-р Георги Петков“, а неговите колеги од ПСК „Двете уши“ една година од годишнината на неговата смрт поставија спомен обележје на врвот Мала рупа во негова чест и сеќавање!

Поздрав до висините за тебе голем човеку!

 

Last modified on Петок, 01 Мај 2020 - 19:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.