Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Две години од смртта на првиот гевгелиски патник кон Хималаите - д-р Петков

Среда, 20 Мај 2020

На 20 мај 2018 година во утринските часови, во обид да искачи највисокиот врв во светот Монт Еверес, ненадејно почина алпинистот д-р Георги Петков од Гевгелија. Трагичната вест која ја соопштија официјални преставници од базниот логор на Хималаите тој ден, пред две години, го обиколи светот како извештај дека тоа беше четвртата жртва таа година што ја зедоа висините на Хималаите.

Медиумите објавија дека планинарот колабирал на 800 метри од врвот Монт Еверест, а неговото тело било симнато од колегите до Кампот три на непалската страна од врвот, на надморска височина од 7.200 метри.

„Нашиот тим во базниот камп ја потврдува неговата смрт“, изјавил организаторот на експедицијата Исвари Пудел од Хималајските водичи на Непал.

Локалните медиуми пишуваат дека алпинистот починал од срцев удар и е четврт смртен случај во оваа пролетна сезона на искачување на Хималаите.

Петков беше дел од експедицијата предводена од британскиот планинар и лидер за комерцијална експедиција, Тим Мосејдеј.

На поход кон искачување на Монт Еверест, Петков тргна на 24 март 2018 испратен од своите планинарски колеги од Гевгелија, а според планот требаше до крајот на месецот мај да се искачи на врвот и да биде шестиот Македонец кој стапнал на врвот на светот.

Георги Петков беше долгогодишен планинар, член на планинарското друштво „Кожуф“ од Гевгелија, член на Македонската алпинистичка федерација, доктор специјалист инфектолог со повеќе децениски рабтен стаж во Општа Болница Гевгелија. Неговото место на професионалец до ден денеска е непополнето како дефицит во гевгелиската Болница.

Д-р Георги Петков е роден 1956 год. во с.Стојаково Гевгелиско. Во своето дводецениско планинарско портфолио има запишано учество на голем број експедиции и меѓунадорни искачувања на неколку континентални врвови, и тоа:

- Арарат на 5.137 метри надморска височина
- Аконкагва 6.962 мнв, највисокиот врв во Јужна Америка;
- Килиманџаро 5.895 мнв, највисокиот врв во Африка;
- Елбрус 5.642 мнв, највисокиот врв во Европа;
- Пик Ленин 7.134 мнв, во Киргистан;
- Исланд Пик 6.198 мнв, еден од врвовите на Хималаите, (тогаш најблиску се нашол до Монт Еверест, како член на Балканска експедиција, од врвот Island Peak, од каде се гледа, со сета своја величина и убавина, Монт Еверест и посакал еден ден да стапне и на оваа светска кралица.
- учествуваше и во експедиција за искачување на највисокиот врв на Аљаска, Денали 6.190 мнв.
Неговиот сон беше да ги искачи највисоките врвови на сите континенти, па во 2018 година појде во експедиција за искачување на Еверест 8.848 надморска висина- највисокиот врв во светот.
Но, за жал сонот за искачување на Еверест остана нереализиран до крај. Почина во обид на искачување на последните 800 метри од врвот Монт Еверест, наречен „Капата на светот“.
ЗПСК Кожуф, Општина Гевгелија и Федерацијата за Планинарство на Македонија направија се’ за да се донесе телото на Д-р Петков во родниот крај, и тој денес почива во своето родно место Стојаково.

Истата година од Федерацијата на планинарски спортови на Македонија беше постхумно одликуван со признание „Даре Џамбаз“ за придонес во развивање на планинарството, а Општина Гевгелија постхумно му ја додели највисоката општинска награда „7-ми Ноември“ за врвни достигнувања во областа на спортот.

За д-р Петков планинарењето беше благородна навика во која тој се трудеше да живее во хармонија со себе, со блиските и со природата.

Наместо црковни помени, неговите колеги по планинарењето му посветија меморијал со искажување на највисокиот врв на Кожуф планина, врвот „Мала рупа“ (2.004 мнв), каде се поставува постамент за негово спомен обележје на врвот. Актуелната корона состојба годинава го оневозможи одржувањето на масовен планинарски меморијал „Д-р Петков“, но сепак викендов на 17 мај, како што е ред, група од десетина гевгелиски планинари од ЗСПК „Кожуф“ го реализираа искачувањето во спомен на прерано починатиот вљубеник во висините, првиот гевгелиски патник кон Химааите, д-р Георги Петков.

Вечна слава и почит!


Last modified on Среда, 20 Мај 2020 - 05:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.