Ноле во финале на Ролан Гарос по победата над Циципас

Петок, 09 Октомври 2020

Со резултат од 3:2 во сетови (6:3; 6:2; 5:7; 4:6 и 6:1) и пресврт во петтиот сет кој го освои со 6:1 првиот тенисер во светот Новак Ѓокович вечерва се избори за финале на Ролан Гарос.
Ова е 38-мо грен слем освоено полуфинале на српскиот тенисер, пласман за 27-мо грен слем финале и 74та победа на грен слем турнирите кои ги одиграл

Новак беше брилијантен во првите два сета и ги доби истите со уверливи 6:3 и 6:2, но кога имаше брејк предност и сервираше за меч при 5:4 во третиот сет, следеше голем пресврт во случувањата на теренот. Циципас кој дотогаш не можеше да искористи ниту една од многубројните брејк топки, врза два брејка во низа и со 7:5 намали на 2:1 во сетови, по што тениските возбудувања беа продолжени на Филип Шатрие.

Во четвртиот сет одново Циципас беше подобар на стартот и поведе со 2:0, но иако Новак израмни на 2:2, го загуби тој сет со 6:4 и мечот отиде во одлучувачки петти сет. Во него, Циципас докажа дека се уште е недораснат за светскиот рекет број еден, бидејќи дури три пати го загуби својот сервис и на крајот Ѓоковиќ со неочекувано одложување се пласираше во големото финале (6:1).

Со тоа, си закажа нова епска пресметка со вечниот ривал Рафаел Надал, па така сега ќе гледаме нивна 56-та пресметка на големите турнири, пред која Србинот има предност од 29:26.

Last modified on Петок, 09 Октомври 2020 - 23:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.