WBC прогласи 6 годишно дете за светски шампион

Петок, 20 Ноември 2020

Денес е Светскиот ден на детето. Го посветуваме прилогот за едно несекојдневно дете херој Bridger Walker.

На насловната фотографија е шестгодишниот Бриџер Вокер, носител на појасот за светски шампион доделен од Светскиот Боксерски Совет. Ова момче годинава покажа извонредна храброст и ја спаси својата помлада сестра од напад од разбеснато куче.  Го чинеше двочасовна операција и повеќе од 90 конци по целото тело, но тој успеа да ја спаси својата тригодишна сестра од речиси сигурна смрт.
Во болницата, Бриџер кажал: „Ако некој мораше да умре, тоа требаше да бидам јас, јас сум постариот брат“.
И Светскиот боксерски совет (WBC) го призна Бриџер за светски шампион во тешка категорија на еден ден! Така, тој ќе остане запишан во официјалната историја на WBC, како светски шампион на еден ден, на денот кога тој беше најдобриот борец на светот! ❤️ 

❤️ Честитки за херојската борба доби и од големиот Мајк Тајсон.

AND THE NEW WBC CHAMPION OF THE WORLD, Bridger "The bravest man on Earth" Walker ????????

Posted by World Boxing Council on Tuesday, July 21, 2020

We are honored to name 6-year-old, Bridger Walker, WBC Honorary Champion, for his brave actions that represent the best values ​​of humanity. Bridger, you're a hero ????????

Posted by World Boxing Council on Wednesday, July 15, 2020
Last modified on Петок, 20 Ноември 2020 - 22:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.